Zjarr në fabrikën më të madhe të prodhimit të vaksinave COVID, 5 viktima

21/01/2021 - 21:37

Fabrika më e madhe e prodhimit të vaksinave në Indi është përfshirë nga flakët, këtë të enjte. Sipas BBC, në këtë fabrikë po prodhohen vaksinat anti-COVID të kompanisë AstraZeneca.

Flakët shkatërruan një pjesë të madhe të fabrikës dhe lanë pas 5 viktima, por zyrtarët më të lartë të saj bënë me dije se kjo ngjarje nuk do të ndikojë në prodhimin e vaksinës kundër koronavirusit.

Fotot nga vendngjarja tregojnë vatrën më të  madhe të zjarrit që përfshiu katet e larta të godinës “Serum Institut” që ndodhet në Pune të Indisë.

Sipas zyrtarëve të shtetit Maharashtra, shkak i zjarrit mendohet të ketë qenë një shkëndije elektrike, por ndërkohë hetimet po vijojnë.

“Serum Institut” ka licencën për të zhvilluar vaksinën e prodhuar nga Universiteti i Oksfordit dhe AstraZeneca.

BBC raporton se zjarri më vonë u vu nën kontroll, por kryetari i bashkisë së qytetit konfirmoi se pesë njerëz kishin vdekur.

“Sapo kemi marrë disa njoftime shqetësuese. Pas hetimeve të mëtejshme kemi mësuar se fatkeqësisht ka pasur humbje jete në këtë incident,” tha CEO i Institutit Serum, Adar Poonawalla.

“Ne jemi shumë të pikëlluar dhe u shprehim ngushëllimet më të thella familjarëve të të ndjerëve”, vijoi ai.

Gjithashtu, ai theksoi se z. Poonawalla tha se nuk do të kishte asnjë ndikim në prodhimin e vaksinës Oxford-AstraZeneca.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Butani është një prej të paktave vende të prekura pak nga koronavirusi.

Presidenti Joe Biden tha ditën e  shtunën se administrata e tij do të bëjë të hënën një njoftim lidhur me Arabinë Saudite, pasi raporti i

Një masë akulli prej 1.270 kilometrash katrorë u shkëput nga shelfi i akullit Brunt në perëndim të Antarktidës.

Një polic në Virxhinia ka humbur jetën pasi është qëlluar me armë gjatë detyrës.

Arkeologët në Itali kanë zbuluar një karrocë ceremoniale pranë qytetit antik romak të Pompeit.

Me rreth 20 000 vdekje nga koronavirusi që nga fillimi i pandemisë, Republika Çeke shtrëngoi sërish kufizimet, ndërkohë që sistemi shënde

Themeluesit e prodhuesit të vaksinave, BioNTech do të nderohen me urdhrin më të lartë të meritës për angazhimin e tyre kundër pandemisë s

Një video që po qarkullon në rrjet prej pak ditësh ka tërhequr jo pak vëmendje dhe ka shqetësuar vendin e tij.

Brazili po përballet me “një tragjedi” të shkaktuar nga “një valë e re” e pandemisë Covid-19, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Në bazë të treguesve të  analizës së të dhënave të fundit nga Komiteti tekniko-shkencor, ministri i Shëndetësisë Roberto Speranza sapo ka