Zjarr në katedralen Notre Dame të Parisit, dëme të jashtëzakonshme (FOTO)

15/04/2019 - 19:53

Zjarri i madh që ka përfshirë Katedralen Notre Dame në Paris ka shkaktuar dëme të mëdha.

Bëhet e ditur se zjarri ka përfshirë fillimisht papafingon e katedrales, monumentin historik më të vizituar në Evropë.

Më pas zjarri është zhvendosur më poshtë duke shkaktuar dëmë të mëdha.

Zjarri ka rënë rreth orës 18:50 dhe autoritetet kanë evakuuar zonën në një perimetër sigurie ndërkohë që zjarrfikësit po luftojnë me flakët. 

Në pamjet e publikuara në rrjetet sociale dallohet tym masiv mbi ndërtesën gotike 850-vjeçare.

Shkaqet nuk janë ende të qarta, megjithatë zyrtarët thotë se zjarri mund të ketë ardhur si pasojë e punës restauruese.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një tërmet i magnitudës 7.4 goditi disa ishuj në Zelandën e Re sot dhe ekspertët thanë se kjo mund të shkaktojë ndryshime të vogla të niv

Në një përpjekje për të parandaluar ligjvënësit që të marrin pjesë në debat, dhjetëra mijëra aktivistë  bllokuan rrugët kryesore rreth se

Pas 8 muajsh kanë përfunduar hetimet për vrasjen e studentes Eleni Topaloudi, ngjarje e ndodhur në ishullin Rodos të Greqisë më 28 Nëntor

Turqia thotë se do t’i kundërpërgjigjet të gjitha sanksioneve të mundshme amerikane për shkak të blerjes nga Rusia të raketave mbrojtëse

Ligjvënësit konservatorë të Britanisë mbajtën të enjten të parin në një seri votimesh për të caktuar se kush do ta pasojë zonjën Theresa

“Të paktën 53 fëmijë kanë vdekur në Indinë veriore në 10 ditët e fundit nga një sëmundje vdekjeprurëse e trurit që besohet të ketë li

Vrasësi që vrau tre fëmijë, (4 vjeç, dy vjeç dhe 9-muajsh), në vitin 1973, sapo fitoi të drejtën që të lirohet nga burgu.

Presidenti amerikan, Donald Trump ka treguar pa qëllim disa detaje të marrëveshjes të tij për imigrim me Meksikën për të cilat refuzoi t'