Zjarret shndërrojnë në ferr jugun e Kalifornisë

Postuar: 11/12/2017 - 23:05

   Zona përreth Santa Barbarës në jug të Kalifornisë është shndërruar në ferr, nga zjarret që përhapen me ritme të shpejta prej 7 ditësh.

Autoritetet kanë evakuuar deri më tani një numër tepër të madh banorësh, rreth 200 mijë, pasi flakët kanë djegur mijëra shtëpi në disa zona të banuara.

Flakët janë përhapur në një sipërfaqe tepër të madhe prej 930 kilometrash katrorë, një hapësirë sa Nju Jorku. Vatrat e zjarrit janë me qindra. Pavarësisht angazhimit të mijëra zjarrfikësve, zjarret po favorizohen nga erërat e thata dhe të forta me shpejtësi maksimale 80 km/orë. Sipas përllogaritjeve, çdo ditë zjarret zgjerojnë sipërfaqen me 202 kilometër katrorë.

Presidenti amerikan Donald Trump shpalli të premten gjendjen e emergjencës në Kaliforni. Pak javë më parë, zjarret e shpërthyera në veri të këtij shteti federal i morën jetën 44 personave dhe shkrumbuan 8 900 shtëpi.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Ish-diplomati amerikan Mitchell Reiss ka diskutuar historinë e tij me grupin e Rezistencës Iraniane, Organizata Muxhahedine e Popullit

Tre persona humbën jetën dhe 50 kanë mbetur të bllokuar, pas shembjes së dy ndërtesave në Nju Dehlit në Indi.

Në plazhin e New Jerseyt në SHBA ka ndodhur një prej incidenteve më të pazakonta ndonjëherë. Gjithçka ndodhi sa hap e mbyll sytë.

Këto janë momentet e një fenomeni të pazakontë, një “mini-tsunami” që goditi brigjet e ishujve të famshëm turistikë spanjollë të Majorkës

   Bashkimi Europian dhe Japonia firmosen njërën prej marrëveshjeve më të mëdha të tregtisë në botë, e cila do të mbuloje gati një të tre

   Raportohet viktima e parë nga cunami që goditi plazhet e Majorkës dhe Menorkës këtë të martë duke shkaktuar panik në një nga vendet më

   “Bombë uji” mbi qytetin e Romës. Stuhia e fuqishme ka shkaktuar dëme të konsiderueshme në shumë zona të qytetit.

   Rasti i Sami A. po trazon Gjermaninë. Tuniziani i përfolur si truproja e Bin Ladenit ka jetuar me familjen me ndihma sociale.

   Presidenti amerikan Donald Trump ka përshëndetur homologun rus Vladimir Putin gjatë samitit të Helsinkit, duke i “bërë me sy” të parit

   Presidenti Donald Trump tha se Shtetet e Bashkuara dhe Rusia duhet të gjejnë mënyra për të “bashkëpunuar në ndjekje të interesave të p