Zyrtari iranian vdes nga koronavirusi

13/07/2020 - 18:23

Një ligjvënës në Iran ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Lajmi bëhet i ditur nga mediat ndërkombëtare. Issa Jafari është anëtari i tretë i Parlamentit në Iran që humb betejën me koronavirusin, që nga shpërthimi i epidemisë në muajin shkurt.

Sipas agjencisë gjysmë-zyrtare të lajmeve ISNA, vdekja e Jafarit, 59 vjeç, u konfirmua më 13 korrik. Fatemeh Rahbar, nga Teherani, dhe Mohammad Ali Ramezani, nga provinca Gilan, kanë qenë dy ligjvënësit tjerë që kanë vdekur pas kontraktimit të sëmundjes COVID-19. Kryetari i Parlamentit iranian, Ali Larijani, ka dalë pozitiv në testin për koronavirus në muajin prill, por ai është shëruar.

Kujtojmë se Irani është një nga vendet më të goditura nga koronavirusi në botë dhe ka shqetësime se shifrat reale janë shumë më të larta.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbeten dilemë rrethanat e shpërthimit të fuqishëm në kryeqytetin e Libanit, Bejrut.

Bota nuk do të mund ta zhdukë kurrë coronavirusin, por masat e shëndetit publik dhe një vaksinë efektive mund të ndihmojnë për ta vendosu

Presidenti francez, Emmanuel Macron pas mbërritjes së tij në Bejrut, deklaroi se policia franceze dhe ekipet e mjekësisë ligjore do të sh

Rrjetet sociale duket se po ia bëjnë të vështirë fushatën elektorale Presidentit amerikan, Donald Trump.

Franca, Spanja dhe Greqia janë mes vendeve europiane që kanë regjistruar një rritje të madhe të rasteve me koronavirus të mërkurën, duke

Analizat për të parë, nëse jeni prekur apo jo nga SARS-CoV-2 janë kushti kryesor për parandalimin e pandemisë.

Bejruti ende po llogarit dëmet e shkaktuara nga shpërthimet e së martës në portin e saj.

Të lodhur nga mbyllja në shtëpi dhe me dëshirën për të shijuar ditët e verës, të rinjtë në disa vende po kontribuojnë në rigjallërimin e

Ndërsa parashikimi i tij për rreziqet nga viruset më shumë se 5 vite më parë u duk gati profetik, Bill Gates përmes një publikimi në web

Spanja ka regjistruar të mërkurën 1,772 raste të reja me koronavirus, duke shënuar kështu rritjen më të madhe të numrit të të infektuarve