• 200 ditët e para të Mitt Romney

  04/11/2012 - 00:00
    Republikani Mitt Romney nis të planifikojë hapat e tij të parë në rast fitoreje. Ndërsa vetëm një ditë na ndan nga verdikti final i popullit amerikan Mitt Romney po përgatitet të qeverisë duke u...
 • Voton edhe duke blerë çokollata

  29/10/2012 - 00:00
    Miliona amerikanë do të votojnë më 6 nëntor për të zgjedhur mes Barak Obamës dhe Mitt Romney. Por një dyqan çokollatash në qytezën Frederik në shtetin e Marylandit, u jep klientëve mundësinë që ta...
 • Gafa që nxiti reagimin e Romney

  26/10/2012 - 00:00
    Debati mbi divorcin dhe gafat e kandidatëve të partisë republikane e vunë edhe njëherë Mitt Romney në qendër të vëmendjes së opinionit publik amerikan. Sipas kandidatit për në senat, Richard...
 • Ku takohen Obama dhe Romney

  23/10/2012 - 00:00
    Çfarë mund të kenë të përbashkët Barak Obama dhe Mitt Romney? Përveç faktit se janë të dy kandidatë për Shtëpinë e Bardhë nuk kanë asgjë tjetër të përbashkët do të mendonin shumë prej nesh. Por në...
 • Sot përballja finale mes kandidatëve

  22/10/2012 - 00:00
    Sot në mbrëmje amerikanët do të kenë mundësi të ndjekin debatin e fundit presidencial, i cili mendohet të jetë përcaktues për ata votues ende të pavendosur se për kë do të votojnë. Debati do të...
 • Debatet presidenciale përmes mediave sociale

  21/10/2012 - 00:00
    Sipas një studimi, një në dhjetë amerikanë e ndoqën debatin e parë presidencial duke lexuar njëkohësisht lajme në internet. Kompjuterat dhe pajisjet teknologjike të dorës po transformojnë...
 • Michelle dhe Ann, të veshura njësoj

  21/10/2012 - 00:00
    Ndërsa sytë e të gjithëve ishin përqendruar tek debati i dytë presidencial askush nuk mbeti pa konstatuar se zonja e parë Michelle Obama dhe aspirantja republikane kishin zgjedhur të vishnin...
 • Dy bukuroshe hollivudiane kundër Romney

  20/10/2012 - 00:00
    Stafi elektoral i presidentit Obama ka “hedhur” në fushën e betejës kundër kandidatit Mitt Romney dy bukuroshe hollivudiane. Bëhet fjalë për Scarlett Johansson dhe Eva Longoria që kanë dalë kundër...
 • Kur femrat drejtojnë presidentët

  19/10/2012 - 00:00
  Për 20 vjet me rradhë femrat ishin përjashtuar nga drejtimi i debateve televizive mes kandidatëve për president të SHBA-së. përjashtimi kishte ardhur pas justifikimit se gjoja femrat nuk ishin aq të...
 • Diferencë e ngushtë 3 javë para votimit

  15/10/2012 - 00:00
    Debati i parë dhe i fundit mes dy kandidatëve për zv/presidentë duket se nxorri fitues nr.2 të qeverisë amerikane, Joe Biden. Ndërsa demokratët vazhdonin të humbisnin terren që pas përballjes së...
 • Nëna e marinsit të vrarë, kritika ndaj Romney

  13/10/2012 - 00:00
    Mamaja e një shtetasi amerikan të vrarë muajin e kaluar në sulmin ndaj konsullatës amerikane në Libi ka deklaruar se vdekja e të birit është përdorur nga Mitt Romney në fushatën e tij për qëllime...
 • Fushata përqendrohet në rrjetet sociale

  12/10/2012 - 00:00
    Ndërsa afati kohor për zgjedhjet e 6 nëntorit afrohet gjithnjë e më shumë, stafet respektive të kandidatëve në garë për kreun e Shtëpisë së Bardhë po shtojnë tentativat e tyre për të mbledhur sa më...
 • Bankat i “kthejnë kurrizin” Obamës

  11/10/2012 - 00:00
    Pasi financuan me shuma të mëdha fushatën elektorale të 2008, bankat kryesore amerikane duket se e kanë braktisur Barak Obamën dhe i kanë ofruar mbështetje rivalit të tij Mitt Romney. Lajmi që...
 • Romney kundërshton politikën e jashtme të Obamës

  10/10/2012 - 00:00
  Mitt Romney tha në një fjalim për politikën e jashtme se presidenti Obama ka dështuar në përpjekjet për të përballuar sfidat globale dhe se Uashingtoni nuk ka luajtur rolin e duhur udhëheqës, duke...
 • Obama – Romney, përballja e programeve

  07/10/2012 - 00:00
    Obama kërkon të rrisë taksat për më të pasurit. Romney nga ana e tij synon të bëjë realitet lehtësirat fiskale, duke ndjekur kështu politikën e George W. Bush. Gjithsesi e përditshmja Neë York...
 • Romney ngrihet në sondazhe pas debatit të parë

  06/10/2012 - 00:00
    Pas debatit të parë të së mërkurës dhe opinioneve të analistëve se Mitt Romney u tregua më i vendosur sesa Obama në këtë përballje duket se gjërat kanë lëvizur përsa i përket mbështetjes që dy...
 • Debati përkoi me përvjetorin e martesës

  05/10/2012 - 00:00
    “20 vite më parë u martova me dashurinë e jetës sime dhe miken time më të mirë. Gëzuar përvjetorin Michelle”. Mesazhi në Twitter firmosej BO, e thënë ndryshe Barack Obama. Përmes rrjetit social...

Pages