• Bombardimet e ushtrisë vranë njerëzit në radhën e bukës

  24/12/2012 - 11:51
    SIRI- Dhjetëra vetë janë vrarë nga një sulm ajror në një furrë buke në qendër të provincës siriane Hama. Aktivistët thonë se numri i viktimave arrin deri në 200, por për momentin është e vështirë...
 • Mediat: Princi Harry ka vrarë një udhëheqës taleban në Afganistan

  24/12/2012 - 11:35
    AFGANISTAN- Princi Harry, i cili ndodhet me mision në Afganistan me ushtarët britanikë të lokalizuar në provincën Helmand, ka vrarë gjatë një aksioni një udhëheqës të talebanëve.  Lajmi është bërë...
 • Sulm fatal në Siri, 90 viktima

  24/12/2012 - 09:19
    Një dyzinë personash kanë mbetur të vrarë dhe shumë të tjerë të plagosur në një sulm ajror të qeverisë ndaj një dyqani buke në provincën e Hamas, në qendër të Sirisë. Ngjarja ka ndodhur në Halfaja...
 • Nelson Mandela ende në spital

  23/12/2012 - 18:47
  AFRIKA JUGORE- Ish presidenti i Afrikës Jugore, Nelson Mandela, do të mbetet në një spital në Johanesburg, edhe gjatë festave të Krishtlindjeve. Mandela, 94 vjeçar, po mjekohet nga infekcioni në...
 • Nga dhuna fisnore 41 të vrarë

  23/12/2012 - 18:14
    NAJROBI- Raportohet se së paku 41 persona janë vrarë nga dhuna e fundit ndërmjet dy grupeve fisnore në pjesën juglindore të Kenias. Këtë numër të të vrarëve e ka raportuar mbrëmë Kryqi i Kuq, i...
 • Policia përsëri përleshet me demonstrues

  23/12/2012 - 13:53
    INDI- Për të dytën ditë me radhë, policia në kryeqytetin e Indisë, Nju Delhi, ka përdorë topa uji dhe shkopinj për t’i shpërndarë protestuesit, të cilët janë të tmerruar me dhunimin dhe rrahjen...
 • Obama, pak ditë pushime në Hawai me familjen

  23/12/2012 - 13:45
    I lodhur nga fushata elektorale e gjatë e cila çoi në rizgjedhjen e tij dhe përpjekjet  e vazhdueshme për të parandaluar katastrofën financiare , Presidenti Barak Obama vendosi të shplodhet pak...
 • Monti: Emergjenca financiare kaloi

  23/12/2012 - 13:38
    ITALI- Mario Monti, pas dorëheqjes nga posti i kryeministrit ka dhënë sot për mediat një konferencë ku flet për 400 ditët e tij në krye të qeverisë italiane. Ish-kryeministri do ti përgjigjet plotë...
 • Zjarr në një qendër tregtare

  23/12/2012 - 13:35
  KABUL-Një zjarr që ka përfshirë një qendër tregtare në Kabul të Afganistanit ka shkatërruar rreth 600 dyqane, por fatmirësisht nuk ka shkaktuar asnjë viktimë.  Sipas BBC, shkëmbimi kryesor valutor që...
 • Përmbytje në Britaninë e Madhe

  23/12/2012 - 13:28
    Një pjesë e madhe e Britanisë së Madhe është përfshirë nga përmbytjet, situatë kjo që ka detyruar autoritetet vendore të paralajmërojnë banorët për të marrë masat e duhura. Shirat e dendur kanë...
 • Viti politik i Berlinit 2013

  23/12/2012 - 12:18
      GJERMANI-Viti 2013 është vit i zgjedhjeve të përgjithshme në Gjermani. Fushata elektorale do të jetë preokupimi kryesor i partive politike në vend. Por çfarë do të ndodhë me eurokrizën, tregun e...
 • 10-vjeçari betohet në ushtrinë amerikane

  23/12/2012 - 10:57
    Një 10-vjeçar i sëmurë me një kancer të pakurueshëm pa ëndrrën e jetës së tij të shkurtër të kurorëzohej këtë javë, duke u betuar dhe bërë pjesë e ushtrisë amerikane. Khalil Quarles, nga Baltimora...
 • Egjipti përkrah “Kushtetutën e Mursit”

  23/12/2012 - 10:51
    Sipas rezultateve të publikuara nga agjensitë e lajmeve egjiptase, propozimet e presidentit Morsi bindshëm janë përkrahur nga popullata egjiptase. Sipas rezultateve preliminare, 63,8% e popullatës...
 • Politika e Washingtonit në udhëkryq

  23/12/2012 - 10:19
    Edhe nëse SHBA-ja do ta shmangë ose jo “fiscal cliff” në fund të këtij viti, një gjë është thuajse e qartë: Në procesin qeverisës thellësisht jofunksional të Uashingtonit, kompromisi është një...
 • Debati mbi kontrollin e armëve

  23/12/2012 - 09:56
    SHBA- Një betejë e fortë politike po zien në Shtetet e Bashkuara lidhur me reforma në ligjet për armëmbajtje, pas masakrës në Njutaun të shtetit Konektikat. Por përpjekje të tilla pritet të hasin...
 • Kili dhe Argjentina, frikë nga vullkani

  23/12/2012 - 09:41
    Autoritetet në Argjentinë dhe Kili kanë vënë alarmin pasi aktiviteti i vullkanit Copahue ka pësuar rritje.  Mali ka nisur të nxjerrë tym dhe gazra duke bërë që shumë banorë të zonës të largohen...
 • Ukrainë, 3 të vdekur nga i ftohti

  22/12/2012 - 17:53
  UKRAINE - Zyrtarët ukrainas të sektorit të shëndetësisë thonë se të paktën 83 vetë, pjesa më e madhe të pastrehë, kanë gjetur vdekjen këtë muaj nga temperaturat e ulëta. Ukraina u përfshi këtë muaj...

Pages