BOTA

 • Kim Jong Un shpallet 'Njeriu i Vitit'?

  14/12/2012 - 15:49
    SHBA - Pasi u zgjodh “me shaka” nga një gazete kineze si “mashkulli më seksi që jeton ende”, lideri i Koresë së Veriut, Kim Jong Un është zgjedhur nga lexuesit e revistës “Time’s”, si “Personi i...
 • Shpërfytyron të shoqen me një top golfi

  14/12/2012 - 15:25
    SHBA - Një aventurë e shëmtuar për skiatorin amerikan Bode Miller, i cili ka goditur aksidentalisht të shoqen me një top golfi ndërsa ishte duke luajtur. Topi e ka goditur bashkëshorten e tij në...
 • Shtohen dilemat për shëndetin e Chavez

  14/12/2012 - 10:25
      Zyrtarë të lartë të Venezuelës i mohuan të enjten zërat që kanë filluar të qarkullojnë së fundmi në internet, sipas të cilëve presidenti i këtij vendi, Hugo Chavez, ka vdekur pas operacionit që...
 • Merkel:Nuk është koha për anëtarë të rinj

  14/12/2012 - 09:37
    GJERMANI- Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka shuar shpresat e vendeve aspirantë në BE. Në një fjalim pranë Bundestagut gjerman, në kuadër të Samitit të dhjetorit të BE-së, Merkel ka deklaruar se...
 • Grusht në parlament

  14/12/2012 - 09:07
  UKRAINE- Legjislatura e shtatë ukrainase filloi me një "serial" përleshjesh. Prej ditësh deputetët përballeshin fizikisht me njëri-tjetrin, derisa ditën e djeshme u ndërpre seanca plenare. Anëtarë të...
 • Eurozona miraton fondet e ndihmës për Greqinë

  13/12/2012 - 20:57
    BRUKSEL- Ministrat e financave të Eurozonës miratuan fondet e ndihmës për Greqinë, duke i dhënë fund shqetësimeve se vendi i zhytur në borxhe mund të falimentonte.     Ministrat miratuan pagesën...
 • 3 shekuj burg për vrasësin serial

  13/12/2012 - 19:10
    MEKSIKE– Një vrasës serial meksikan është dënuar as më pak e as më shumë po me 301 vite burg për përdhunimin dhe vrasjen e të paktën 6 grave. Cesar Logorreta, i njohur me nofkën 'El Coqueto',...
 • Sanremo, përcaktohen emrat BIG

  13/12/2012 - 19:01
    ROME -  Përcaktohen “të mëdhenjtë” që do të këndojnë në festivalin e Sanremos. Raphael Gualazzi, Elio e le Storie Tese, Chiara, Almamegretta, Malika Ayane, Daniele Silvestri, i Modà, Simona...
 • Vetvriten mijëra kallamarë

  13/12/2012 - 16:07
    SHBA - Biologët në Kaliforni po përpiqen të zbulojnë arsyen se pse pak ditë më parë bregdeti i Santa Cruz u mbush plot e përplot me kallamarë që braktisën detin për të ngordhur mbi rërë. Fenomeni u...
 • NASA do të përplasë dy sonda me Hënën

  13/12/2012 - 15:56
    SHBA - Shkencëtarët e NASA-s deklaruan se do të shkatërrojnë dy sondat Ebb dhe Flow, në bordin e të cilave ka mbaruar tashmë karburanti, duke i përplasur ato me sipërfaqen e satelitit natyror të...
 • Japonia aktivizon aeroplanët luftarakë

  13/12/2012 - 11:49
    TOKIO - Japonia sot i ka aktivizuar aeroplanët e vet luftarakë, në kuadër të vazhdimit të kontestit me Kinën, lidhur me ujdhesat e vogla në Detin Lindor Kinez.Zyrtari i lartë i qeverisë japoneze,...
 • Këshilli i Sigurimit dënon Korenë Veriore

  13/12/2012 - 11:44
    PHENIAN - Këshilli i Sigurimit i Kombeve të Bashkuara e ka dënuar lansimin e raketës nga ana e Koresë Veriore, disa orë pasi ky vend i izoluar e shkeli të drejtën ndërkombëtare dhe sanksionet e OKB...
 • Clinton: Nuk do kandidoj për presidente

  13/12/2012 - 10:56
    WASHINGTON - “Nuk besoj se do ta bëj sërish”. Me këto fjalë sekretarja amerikane e Shtetit, Hillary Clinton ka mohuar zërat për një kandidim eventual për Shtëpinë e Bardhë në zgjedhjet e vitit 2016...
 • Panetta takohet me Karzain

  13/12/2012 - 10:54
    KABUL - Sekretari amerikan i mbrojtjes, Leon Panetta, i cili arriti dje në Kabul të Afganistanit, pritet që gjatë ditës të takohet me presidentin Hamid Karzain. Parashihet që ai të takohet edhe me...
 • BE "OK" krijimit të mekanizmit mbikëqyrës

  13/12/2012 - 10:51
    BRUKSEL- Ministrat e financave të eurozonës kanë rënë dakord për krijimin e një unioni bankar në samitin e djeshëm në Bruksel. Marrëveshja vjen pas disa muajsh negociatash mes vendeve anëtarë e do...
 • Paketa e ndihmës, Greqia merr këstin e radhës

  13/12/2012 - 10:47
  ATHINE - Greqia pritet të marrë sot këstin e radhës të paketës së ndihmës, në mënyrë që të shmangë falimentimin. Pas javësh të tëra negociatash, ministrat e financave të eurozonës dhe FMN, ranë...
 • Katër të vdekur nga shpërthimet në Siri

  13/12/2012 - 10:41
    DAMASK - Tri shpërthimet e djeshme në Ministrinë e Brendshme në Damask, lanë pas katër të vdekur. Shumë të tjerë u plagosën nga sulmet që vijnë në një kohë kur zyrtarët e 120 vendeve, që u mblodhën...

Pages