FMN bën parashikimin, ja si do të jenë muajt në vijim

24/09/2020 - 22:58

Parashikimi për ekonominë botërore është më pak i tmerrshëm sesa ai vlerësuar në qershor, tha sot një zëdhënësi i FMN-së, duke sugjeruar se vlerësimet e ardhshme, që do të dalin më 13 tetor, do të rishikohen.

“Të dhënat e fundit ekonomike sugjerojnë se parashikimi mund të jetë më pak i tmerrshëm, sesa kur WEO (Raporti i Vlerësimeve të Rritjes) u përditësua më 24 qershor”, tha FMN.

Megjithatë, institucioni monetar këmbënguli se ekonomia globale ende nuk është jashtë rrezikut dhe perspektiva vazhdon të jetë e vështirë, veçanërisht për shumë tregje fillestare dhe vendet në zhvillim.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Derisa pandemia e koronavirusit po ndikon me shpejtësi te njerëzit që gjithnjë e më pak të përdorin para të gatshme, por edhe qeveritë me

Të ardhurat për frymë të shqiptarëve në vitin 2020 pritet të ulen me 425 dollarë, ose me gati 8% në krahasim me vitin e mëparshëm, sipas

Komisioni Europian ka miratuar Planin Ekonomik dhe të investimeve për 6 vendet e Ballkanit Perëndimor që do të fokusohet në 10 drejtime k

Përparimi më i shpejtë në zgjidhjet mjekësore kundër koronavirusit të ri (COVID-19) mund të shpejtojë rimëkëmbjen ekonomike të vendeve, e

Miratohet rritja e pagës minimale në 30 mijë lekë.

Familjet e varfra të klasifikuara në 20 përqindëshin e poshtëm te të ardhurave mujore shpenzojnë shumë më tepër për tu argëtuar, për rest

Nga ndryshimet ligjore për sistemin e taksave vendore do të përfitojnë 53 mijë biznese të vogla të gjendura përballë vështirësive nga pan

Me rritjen e rasteve të infektimit nga koronavirusi, shumë shtete po shikojnë mundësinë e rikthimit të kufizimeve.

Një rikthim i fortë nevojitet në 2021 për të ndihmuar ekonominë globale që të shërohet nga pandemia e koronavirusit.

Autoriteti i Konkurrencës ka mbyllur pa masa ndëshkuese hetimin e thelluar në tregun e telefonisë celulare.