Çimentoja "mbyt" portin e Durrësit

Postuar: 14/04/2017 - 19:45

  • Përpunohen mbi 75.5 mijë ton çimento për eksport, 15 herë më shumë se vitin e kaluar

Gjatë 3 muajve të parë të këtij viti në portin e Durrësit ka patur një rritje prej 48 përqind në përpunimin e mallrave për eksport. Sipas të dhënave të Sektorit të Statistikave, rritja e këtyre volumeve i detyrohet përpunimit në rritje të çimentos për eksport.

Në Terminalin lindor gjatë këtre tre muajve, anijet kanë ngarkuar mbi 75,5 mijë ton çimento për eksport, duke shënuar një rritje prej thuajse 15 herë më shumë se sa në 3-mujorin e parë të vitit 2016, kur u përpunuan për eksport vetëm 5.347 ton çimento. Çimento “Made in Albania” e prodhuar në fabrikat pranë Fushë Krujës i drejtohet porteve të Afrikës Veriore. Ndërkohë eksporti i koncentratit të kromit dhe skrapit ka mbetur thuajse në të njejtat shifra.

Gjatë këtij 3-mujori janë përpunuar 125 anije dhe 223 tragete me mallra gjithsej, duke shënuar një rritje të eksport/importeve prej 11 përqind krahasuar me periudhën janar-mars të vitit 2016. Mallrat e eksportit në portin e Durrësit kanë patur një rritje prej 48 përqind gjatë periudhës 3-mujore, me një shifër prej 298 mijë ton mallra për eksport. Ndërkohë importet me 490 mijë ton mallra kanë shënuar një rënie prej 3 përqind, krahasuar me periudhën 3-mujore 2016.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pse kontrollet doganore po shkojnë drejt automatizimit dhe analizës së riskut, kontrolli fizik vijon të ushtrohet me intensitet të l

Trualli dhe ndërtesa e ish-universitetit “Kristal” kanë dalë për shitje përmes ankandit.

Bizneset, që e kanë të bazuar aktivitetin e tyre në import-eksport janë të shqetësuar për faturën e lartë që krijon koncesioni

Banka e Shqipërisë ka zbardhur së fundmi planin e përbashkët me financat, për të ulur përdorimin e euros në ekonomi.

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Milva Ekonomi zhvilloi dje një takim me drejtues të sipërmarrjeve pr

Shqipëria vazhdon të mbajë çmimet më të shtrenjta në rajon, për udhëtimet me avion.

Sipas rregullores së re, bankat mund t’i ndryshojnë interesat vetëm sipas kushteve të dakordësuara me klientët në kontratën fillestare të

Shqipëria, në vitin 2016, rezultoi me ritmet më të larta të rritjes ekonomike në rajon dhe investimet ndër më të lartat të huaja, sipas t

Me gati gjysmën e popullsisë që jeton në fshat, shqiptarët renditen si populli i fundit në Europë përsa i përket numrit të veturave për 1

33 nisma të reja biznesi nga Shqipëria dhe Kosova kanë prezantuar produktet e tyre në një panair të veçantë në mjediset e Piramidës në Ti