Porti i Durrësit në fundjavë: 7 anije me mallra në përpunim, priten edhe 5 të tjera

09/03/2019 - 12:39

Gjatë fundjavës në kalatat e portit po përpunohen 7 anije me mbi 27 mijë ton mallra.

Nga Qendra e Informacionit në APD mësohet se sapo ka përfunduar përpunimin anija “Lily Auerbach” që shkarkoi 7 mijë ton qymyr.

Ndërkohë në kalata vazhdon shkarkimi i disa anijeve me superfosfat, grurë dhe hekur e llamarinë. Një anije tjetër po shkarkon 397 kontejnerë.

Nga i njejti burim mësohet se anija e specializuar  “Eemslift Ellen” vijon të ngarkojë mbi 1100 ton pajisje dhe makineri të projektit për gazsjellësin TAP.

Qendra e Informacionit në APD bën me dije se brenda fundjavës priten edhe pesë anije të tjera tregtare me afro 13 mijë ton mallra të ndryshme si çimento, grurë, xhama dhe ure’.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një deklaratë për mediat, investitorët e huaj që operojnë në Shqipëri kanë bërë thirrje klasës politike shqiptare që të gjejnë një zgj

Në 10 të punësuar në Shqipëri, gati gjashtë prej tyre janë të vetëpunësuar ose punojnë në biznesin e familjes.

Gazetari i ekonomisë, Klodian Tomorri, me anë të një shkrimi të publikuar në rrjetet sociale, tregon sesi sipas tij, kostoja e rrugës Mil

Monedha e përbashkët nuk po ndal rënien në tregun vendas.

Taksa e ndërtesës e cila vitin e shkuar iu nënshtrua reformimit në metodologji duke pasur si bazë vlerën e truallit dhe sipërfaqen e ndër

Ndonëse zyrtarisht të varfër, shqiptarët arrijnë të kursejnë, duke lënë mënjanë kënaqësitë e jetës, duke pasur ndihmën e të afërmeve emig

Në pesë muajt e parë të vitit, Operatorit të Shpërndarjes së Energjisë Elektrike i është dashur të zhvillojë disa dhjetëra procedura prok

Administrata Tatimore njofton se çmon shumë të rëndësishëm komunikimin informues dhe ndërgjegjësues me opionin publik dhe komunitetin e t

Shpenzimet që i duhen një familjeje mesatare në muaj për të kryer një jetë dinjitoze, janë gati 50% më të larta sesa të ardhurat që ata m