Çerma, ujë për plazhet e zonës Durrës-Kavajë

26/02/2013 - 10:12

TIRANË, 26 shkurt 2013 – “Fasha” e gjatë bregdetare elitare Kavajë-Durrës do të furnizohet me ujë të pijshëm nga puset e shpuara në Çermë të Lushnjës me një investim rreth 8,5 milionë dollarë.

Drejtoria e Përgjithshme e Ujësjellës Kanalizimeve në Ministrinë e Punëve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit bën të ditur se këto ditë do të fillojnë punimet e ndërtimit të linjës së ujësjellësit me presion nga ura e Rrogozhinës piketa 235, degëzimit nga  Kavaja deri në depon e re 4000 metra kub në fshatin Arapaj mbi Plepa si dhe të ndërtimit të depos së re 4000 metra kub në qytetin e Durrësit.

Buxheti i shtetit ka vënë në dispozicion një fond që arrin në rreth 874 milionë lekë (rreth 8,5 milionë dollarë).

Punimet e mësipërme janë pjese e investimit në projektin madhor të furnizimit me ujë të plazheve Durrës- Kavajë nga pus-shpimet e Çermës në zonën e Lushnjës.

/th.m. Agjencia e lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive amerikane, ka deklaruar se fakti që nuk i duhet të punojë më me Donald Trump është

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko priti në një takim zyrtar në Bankën e Shqipërisë, Ambasadorin e ri të OSBE-së në vendin to

Rreth 188 milionë euro vlerë likuiditeti përfituan bizneset shqiptare nga shtyrja e kësteve të kredive, masë të cilën e ndërmori Banka e

Shqipëria u përfshi pak kohë më parë nga debati i legalizimit të mjeteve virtuale duke argumentuar se vetëm përmes rregullimit të kuadrit

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe material

Shqipëria mund të jetë një destinacion tërheqës për prodhuesit europianë, të cilët po marrin në konsideratë zhvendosjen e njësive të prod

Maryam Salim, menaxhere e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, në një intervistë ka bërë një përshkrim të situatës ekonomike në të cilën

Dorian H. është një i ri shqiptar që ka fituar deri më tani 200 mijë dollarë nga puna online për individë dhe kompani jashtë vendit.

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikë që ka vetëm arsim 8-9 vjeçar.