Aeroporti i Rinasit mbetet më i shtrenjti

15/09/2018 - 21:10

Aeroporti i Rinasit vijon të jetë më i shtrenjti në rajon, ndonëse jemi në mes të muajit shtator dhe sezoni turistik po shkon drejt fundit.

Çmimet e biletave për të udhëtuar nga aeroporti ynë drejt destinacioneve kryesore europiane janë në çdo rast 2 apo 3 herë më të larta në krahasim me aeroportet fqinje.

Për të fluturuar drejt Vienës, udhëtarët shqiptarë duhet të paguajnë 281 euro, ndërsa për të njejtin destinacion, nëse nisemi nga Prishtina çmimi është 242 Euro. Edhe më i lirë është çmimi në aeroportin e Shkupit, 224 Euro.
Për të fluturuar drejt Parisit nga Tirana kushton 275 Euro, ndërsa për udhëtarët malazezë nga aeroporti i Tivatit, çmimi është 221 Euro.

Po kështu, udhëtimet drejt Mynihut janë më të shtrenjtat për xhepat e shqiptarëve.

Një fluturim nga aeroporti i Rinasit drejt qytetit gjerman kushton 352 euro, ndërsa nëse nisemi nga Shkupi kursimet do të jenë jo pak, pasi udhëtimi kushton 156 Euro. Edhe fluturimet nga Prishtina drejt Mynihut janë më të lira krahasuar me Tiranën, 229 Euro.

Udhëtarët nga Tirana këtë vit jo vetëm kanë paguar më shumë për të fluturuar por janë përballur edhe me vonesa të mëdha. Në një raport të fundit të Eurocontrol, vonesat në 6 muajt e parë për fluturimet nga Shqipëria janë dyfishuar, ndërsa numërohen 47 mijë orë pritje nga ana e pasagjerëve.

Tv Klan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në takimin e fundvitit me Shoqatën e Bankave, Guvernatori i Bankës së Shqipërisë Genc Sejko u ka kërkuar rritjen e kreditimit të ekonomis

Paga mesatare në ekonomi shënoi ulje në tremujorin e tretë të vitit 2018 në raport me tremujorin e dytë.

Euro ka vijuar rënien edhe gjatë ditës së sotme duke prekur një tjetër nivel rekord të ulët.

Drejtoria Rajonale Tatimore Durrës ka shënuar performancën më të lartë në realizimin e të ardhurave, për këtë arsye është përzgjedhur si

Ndërkohë tarifat e studentëve janë rritur nga viti në vit sidomos pas 2015-s, të ardhurat nga tarifat që paguajnë ata kanë shënuar rënie

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve në rubrikën “Tatimet Këshillojnë” kanë publikuar informacionin mbi vlerësimin tatimor, mënyrat si bëh

Nëse ke dhënë një ambient me qira dhe nuk paguan tatimin në burim prej 15%, apo e deklaron më pak vlerën e qirasë në raport me realen me

Fluturie Qinami, 35 vjeçe, prej pak vitesh kishte një dyqan ushqimor në periferi të Tiranës.

Shqipëria e ka të nënfinancuar sektorin e arsimit nga arka publike, në raport me vendet me të ardhura të mesme dhe të ulëta, por edhe me

Monedha e përbashkët europiane ka shënuar një tjetër rekord të ulët për dekadën, duke u këmbyer poshtë 124 lekëve.