Aksionet rriten, por FMN paralajmëron SHBA-në

03/01/2013 - 11:59

 

Tregjet e aksioneve në Shtetet e Bashkuara dhe në mbarë botën janë rritur, pasi Kongresi Amerikan ka kaluar marrëveshjen e re buxhetore, e cila shmang paketën e rritjes së taksave dhe të shkurtimit të shpenzimeve, të njohur si tatëpjetë fiskale.

Fondi Monetar Ndërkombëtar, megjithatë, ka paralajmëruar se legjislacioni nuk shkon aq larg sa për të adresuar deficitin e Amerikës dhe problemet me borxhe.

Zëdhënësi i FMN-së, Gerry Rice, ka thënë se pa marrëveshjen e miratuar të martën, ekonomia amerikane “do të dilte nga binarët”, por, sipas tij, “mbetet edhe shumë punë për t’u bërë që financat publike të SHBA-së të kthehen në një rrugë të qëndrueshme”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjergj Buxhuku, Administrator i Përgjithshëm i Konfindustrisë i kërkon ekzekutivit dhe grupit të menaxhimit të krizës kundër Covid-19 rik

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë prej tyre e

Shqipëria vlerësohet si një nga shtetet që do ta vuajë më shumë pandeminë e Covid-19 në ekonominë e saj, me një rënie që varion nga -5% s

Çmimet shumë të larta për blerjen e banesave, apartamenteve apo garazheve janë në disnivel të lartë me të ardhurat që kanë shqiptarët.

Shumëkush habitet me numrin e lartë të kafeneve që ka në Shqipëri, që i gjen në çdo cep.

Pandemia e koronavirusit po nxit rritjen e ekonomisë përmes qëndrimit në shtëpi.

Qeveria ka ndryshuar vendimin i cili i hap rrugë aplikimit të bizneseve të mëdha për të marrë kredi të buta në bankat e nivelit të dytë p

Marrëveshja e kredisë me vlerë 139.3 milionë SDR e publikuar në faqen e internetit të Kuvendit të Shqipërisë thotë se interesi i paguar p

Dhoma e Tregtisë së Maqedonisë në një analizë që ka bërë për pasojat e Covid-19 në ekonomi ka krahasuar ndër të tjera të dhënat e numrit

Bashkimi Europian nuk është pjesë e konsultimeve për planin e legalizimit të kanabisit për qëllime mjekësore që prezantoi sot kryeministr