AKU: Aflatoksina mbi normat e lejuara

26/02/2013 - 13:40

TIRANË, 26 shkurt 2013- Pas vendimit të Autoritetit të Ushqimit në Kosovë për të hequr nga tregu disa lloje qumështi të prodhuara në Shqipëri, Autoriteti Kombëtar i Ushqimit realizoi analizat e nevojshme që përcaktojnë normën e aflatoksinës. 

Sipas rezultateve të publikuara nga AKU, qumështi i bllokuar në Kosovë rezulton pozitiv në aflatoksinë.

Për këtë arsye Autoriteti Kombëtar i Ushqimit urdhëroi heqjen e produkteve nga tregu, deri në shqyrtimin e analizave përfundimtare të qumështit. 

Pak ditë më parë, Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë se Kosovës (AUV) ka hequr nga tregu disa lloje të qumështit shqiptar.

Kjo agjenci u ka kërkuar qytetarëve që të mos i blejnë këto produkte qumështi. Dy prej llojeve të qumështit që janë bllokuar janë "Primalat" dhe "Fast". 

Drejtori i prodhimit në kompaninë 'Primalat', Vigan Dervishi, deklaroi se qumështi që prodhohet në këtë kompani është i garantuar dhe i kontrolluar në laboratorët më të njohur.

Sipas Dervishit, vendimi i Agjencisë kosovarë është i pamenduar dhe tendencioz, pasi analizat e bëra nga kjo agjenci mund të kenë probleme. 

Norma e lartë e Aflatoksinës mund të shkaktojë probleme serioze në organizmin e njeriut. Ekspozimi i gjatë ndaj aflatoksinës mund të shkaktojë tumor të mëlçisë, hemorragji, enjtje dhe deri gjendje kome. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dorian H. është një i ri shqiptar që ka fituar deri më tani 200 mijë dollarë nga puna online për individë dhe kompani jashtë vendit.

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikë që ka vetëm arsim 8-9 vjeçar.

Procesi i Fiskalizimit ka filluar prej datës 1 jnar 2021.

Grupi Emaar nuk ndërton vetëm godina, hotele dhe qendra tregtare, por një përvojë të mirë e ka në ndërtimin e porteve dhe marinave.

Kriza e shkaktuar në ekonomi nga pandemia e koronavirusit dhe kufizimet për të frenuar përhapjen e saj kanë ndikuar negativisht aktivitet

Në shekullin ku jetojmë udhëtimet gjithnjë e më shumë po marrin dimensionin e argëtimit, më shumë se sa një domosdoshmëri për të kryer ne

Zhvillimet në sektorin e pagave pas karantinës së parë tregojnë se, pesha e punonjësve me pagë të ulët ndaj totalit te të punësuarve me p

Sipas një studimi të Organizatës Botërore të Ushqimit FAO, vetëm 25% e fermave gjenerojnë më shumë se 3000 euro dhe 5500 euro të ardhura

Viti që sapo u mbyll ishte një vit shumë i vështirë në të gjitha aspektet, një sfidë e pa provuar dhe as e përfytyruar më parë nga secili

Procesi i Fiskalizimit fillon prej datës 1 Janar 2021, me transaksionet pa para në dorë midis tatimpaguesve dhe organeve publike B2G.