Albpetrol drejt miliarderit kinez

06/02/2013 - 15:02

 

METE ka nisur tashmë negociatat me kinezët e “Win Business”, të renditur të dytët në tenderin e privatizimit të Albpetrol – raporton revista ekonomike Monitor.

Sipas të përjavshmes në fjalë, “qeveria shqiptare është duke pranuar në heshtje dhe me hidhërim të plotë faktin se oferta 850 milionë euro nuk është ajo ëndrra që bëhet realitet”.

Ajo çfarë i mbetet tashmë Ministrisë së Ekonomisë është nisja e procedurave për të negociuar me kompaninë e vendit të dytë, e cila ka ofruar një çmim gati tre herë më të ulët se “Vetro”, por siç thonë zyrtarë të ministrisë “janë më seriozë”.

“Win Business” ofroi një çmim prej 297.6 milionë eurosh, me rreth 250 milionë euro të tjera për të investuar, duke u pozicionuar në vendin e dytë, me 44 pikë.

Po sot, e përditshmja DITA ka botuar një portret të pronarit të Win Business. “Sit Kwong Lam (në foto) është pronari i grupit “Brightoil Petroleum” pjesë e të cilit është dhe kompania “Win Bussines”. Forbes e rendit si njeriu i 59 më i pasur i Kinës ndërsa grupi i tij renditet si importuesi i tretë më i madh i naftës dhe gazit në Kinë,” shkruan kjo e përditshme.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive amerikane, ka deklaruar se fakti që nuk i duhet të punojë më me Donald Trump është

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko priti në një takim zyrtar në Bankën e Shqipërisë, Ambasadorin e ri të OSBE-së në vendin to

Rreth 188 milionë euro vlerë likuiditeti përfituan bizneset shqiptare nga shtyrja e kësteve të kredive, masë të cilën e ndërmori Banka e

Shqipëria u përfshi pak kohë më parë nga debati i legalizimit të mjeteve virtuale duke argumentuar se vetëm përmes rregullimit të kuadrit

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe material

Shqipëria mund të jetë një destinacion tërheqës për prodhuesit europianë, të cilët po marrin në konsideratë zhvendosjen e njësive të prod

Maryam Salim, menaxhere e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, në një intervistë ka bërë një përshkrim të situatës ekonomike në të cilën

Dorian H. është një i ri shqiptar që ka fituar deri më tani 200 mijë dollarë nga puna online për individë dhe kompani jashtë vendit.

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikë që ka vetëm arsim 8-9 vjeçar.