Arsyet e dobësimit të euros

02/06/2019 - 16:33

Leku po nis gjatë dy javëve të fundit një forcim të konsiderueshëm në tregun e këmbimit valutor vendas, duke zhvlerësuar me rreth 0.7 % Euron. Aktualisht një Euro këmbehet me 122.6 Lekë, por gjatë ditëve të fundit janë dobësuar edhe valutat e tjera si Dollari amerikan dhe Paundi britanik.

Ekspertët e ekonomisë thonë se luhatjet në kursin e këmbimit të kësaj periudhe i dedikohen më së shumti faktorëve sezonalë, siç është fillimi i sezonit turistik, ku ka prurje më të mëdha të monedhave të huaja dhe shtim të kërkesës për Lek.

Banka e Shqipërisë thotë se gjatë kësaj periudhe nuk ka patur asnjë anomali në tregun e këmbimit valutor, ndërsa forcimi i lekut i dedikohet faktorëve sezonalë: hyrja në periudhën e verës dhe konvertimi i shumave që bëjnë bizneset çdo fundmuaji.

“Forcimi i Lekut ka ardhur me një volatilitet mesatar dhe mund të jetë nxitur nga vlerësimet e pjesëmarrësve të tregut për fillimin e sezonalitetit të favorshëm të lekut në periudhën e verës. Oferta e valutës nga bizneset, në periudhën 15-21 Maj 2019, sikurse ndodh zakonisht rreth datës 20 të çdo muaji, ka qenë më e lartë se kërkesa për valutë, duke bërë forcimin e lekut disi më të shpejtë dhe hezitimin e pjesëmarrësve për të blerë valutë.”

Ekspertët thonë se tashmë tregu po përballet me një ekuilibër të ri të monedhës europiane, e ndikuar sa nga faktorët strukturorë të ekonomisë, aq edhe nga ata informalë.

Gjatë muajit Maj monedha europiane është dobësuar përballë Dollarit edhe në tregjet ndërkombëtare, duke arritur në nivelin më të ulët të 6 muajve të fundit. /Tv Klan/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në Durrës shumë biznese që ndërprenë aktivitetin për shkak të masave kufizuese të qeverisë, nga pandemia e Covid-19, nuk i ngritën më qep

Kodi i Ri Ajror është publikuar së fundmi në Fletoren Zyrtare dhe pritet të hyjë në fuqi brenda muajit gusht, duke sjellë kështu një sërë

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njofton të gjithë tatimpaguesit dhe individët e interesuar se data 25 gusht 2020 është afati i fundit

Anketimi me sipërmarrjet nxjerr në pah pasojat e rënda të pandemisë të shkaktuar te sipërmarrjet.

Ekonomia ka hyrë në një fazë kritike.

Shqipëria brenda këtij viti do të bëjë transparente llogaritë bankare për të paktën 82 vende të botës të cilat kanë rënë dakord të shkëmb

Në rrugët kryesore të Tiranës, ku më parë vitrinat e dyqaneve ishin të mbushura me mallra të reja, tani shihen shpesh të afishuar lajmëri

Pandemia e koronavirusit ka hapur një gropë të madhe në ekonominë shqiptare ku për vitin 2020 rrezikohet që humbja të shkojë në 1.8 milia

Më 17 shkurt të vitit 2020, në Konferencën e Donatorëve, e cila u mbajt në Bruksel për të mbledhur financime për rindërtimin e pasojave t

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko tha një konferencë për mediat se pandemia e koronavirusit goditi rëndë ekonominë shqiptare