Azia do “eklipsojë” SHBA dhe Evropën

11/12/2012 - 13:18

Azia do të fitojë më shumë fuqi politike se Shtetet e Bashkuara dhe Evropa së bashku në vitin 2030, thotë një parashikim i një agjencie inteligjence në SHBA.Sipas parashikimit, brenda dy dekadave Kina do të kalojë Amerikën si ekonomia më e madhe në botë, ndërsa vendet perëndimore do të pësojnë një rënie të standarteve me popullsinë që plaket.

Studimi “Global Trends 2030”, i publikuar kur presidenti amerikan Barack Obama sapo ka fituar mandatin e dytë, thotë se synimi i tij është promovimi i hartimit të një strategjie.

I publikuar çdo katër vjet, raporti i Këshillit Kombëtar të Inteligjencës synon të mbledhë së bashku fuqitë perëndimore për të udhëhequr transformimin e botës.

KKI sugjeron se brenda vitit 2030, Azia do të ketë më shumë pushtet se SHBA dhe Evropa së bashku, duke pasur parasysh përmasat e popullsisë, GDP-në, shpenzimet ushtarake dhe investimet në teknologji.

“Vetëm Kina do të ketë sipas të gjitha gjasave ekonominë më të madhe, duke kaluar atë të Shteteve të Bashkuara pak vite para se të arrihet viti 2030”, thotë raporti.

“Ndërkohë, ekonomitë e Evropës, Japonisë dhe Rusisë kanë gjasa që të vazhdojnë me një rënie të ngadaltë”, vlerësohet më tej në të.

Por studimi nënvizon se Kina nuk do të ketë atë pushtet që kanë Shtetet e Bashkuara dhe nuk do të mund të marrë në dorë drejtimin e çështjeve ndërkombëtare.

“Të jesh fuqia më e madhe ekonomike është e rëndësishme, por nuk është domosdoshmërisht fuqia ekonomike ajo që të bën një superfuqi”, deklaroi Mathew Burrows, këshilltar i Këshillit Kombëtar të Inteligjencës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Tregu i agjencive turistike u godit rëndë nga pandemia, duke rezultuar në falimentime masive, në rastin më të keq, apo në largime

Euro mbetet monedha më e lirë për të marrë kredi nga familjet shqiptare.

Çmimi i gazit është shtrenjtuar javëve të fundit si për ata që kanë të instaluar impiante në automjete ashtu edhe për kategorinë e familj

Numri i subjekteve të vogla, që janë çregjistruar nga skema e tatimit të vlerës së shtuar (TVSH) ka arritur në 31,821.

Qeveria ka kryer shpenzimet kapitale faktike prej 91,2 miliardë lekëve më 2020, niveli më i lartë që nga viti 2009, vit në të cilin ishte

Qeveria shqiptare po përgatit koncesionin e radhës. Bëhet fjalë për Triportin në Vlorë.

Moti i mirë i tetorit mbajti gjallë disi turizmin e për rrjedhojë dyert e strukturave akomoduese pritën një pjesë të pushuesve që vinin n

Deri më 31 dhjetor të vitit 2020 qeveria angazhoi vetëm 57 për qind të fondit të programuar për rindërtimin e pasojave shkatërruese që la

Eksportet e kanë nisur vitin me një rritje të lehtë prej 3.1% me bazë vjetore në janar, të ndikuara nga ecuria pozitive e “Materiale  ndë

Rrjeti i hotelerisë Hilton do të hyjë në Shqipëri me një tjetër hotel, pas një marrëveshjeje menaxhimi të nënshkruar me Kastrati Residenc