Banka e Shqipërisë: 2013-ta vit i vështirë për ekonominë

08/02/2013 - 14:38

 

TIRANË- Banka e Shqipërisë ka publikuar sot raportin e politikës monetare, në të cilin bëhet me dije se viti 2013-të do të jetë një vit i vështirë për ekonominë shqiptare. 

Në raport theksohet se, “Gjatë këtij viti, konsumi do jetë në nivele të ulëta”, ndërsa pritet të “ngadalësohen investimet private”. 

BSH thotë në raportin e saj se, “ Qytetarët dhe bizneset ndjehen të pasigurt për të ardhmen”. 

“Gjatë 2013, pritet ecuri e ngadaltë e ekonomisë. Do të ketë kushte më të shtrënguara të financimit nga bankat”, theksohet në raport.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në këto kohë të COVID-19, është interesante të dini se sa po shpenzohen për kujdesin shëndetësor, teksa tërheq vëmendjen Eurostat në një

Fondi Monetar Ndërkombëtar (FMN), në një raport të fundit ka hedhur dritë mbi fondet që janë shpenzuar për rindërtimin në krahasim me pla

Banka Botërore lajmëron se, pandemia Covid-19 do të bëhet shkak në përkeqësimin e treguesve kryesorë të shëndetit.

Dollari amerikan ka prekur nivelin më të ulët të gjashtë viteve të fundit në kursin e këmbimit me lekun.

Konsumatorët shqiptarë shpenzojnë pothuajse gjysmën e parave që kanë në dispozicion për t’u ushqyer.

Bordi Ekzekutiv i Fondit Monetar Ndërkombëtar përfundoi rishikimin e Parë të Monitorimit të Pas-Programit [1] me Shqipërinë në 23 nëntor.

Në farmacitë e Tiranës aktualisht ka mungesë termometrash, nga ato të thjeshtat me çmim 100-150 lekë, teksa gjenden më vështirësi disa të

Shtimi i kërkesës në pandemi, për bimët e çajit, boronicës dhe sherebelës nga Europa dhe SHBA, nuk arriti të shfrytëzohet plotësisht nga

Depozitat kanë vijuar tendencën e rritjes së qëndrueshme edhe në tetor, ndonëse në ritme më të ulëta në krahasim me dy muajt e mëparshëm,

Bizneset e vogla nuk po arrijnë të mbijetojnë në një treg ku konkurrenca sa vjen e po shtohet nga zinxhirët e mëdhenj të tregtimit dhe ku