Banka e Shqipërisë: Fluksi i turistëve forcon pozitat e lekut

12/07/2019 - 07:52

Në mesin e muajit korrik, që shënon kulmin e sezonit turistik, dhe fluksin e shtuar të vizitorëve dhe turistëve të huaj, është karakteristikë forcimi i pozitave të monedhës vendase Lek në këmbim me valutat e huaja.

Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro u këmbye me 121,85 lekë, rreth 0,03 lekë më pak se një ditë më parë, duke shënuar ditën e tetë me rënie.

Ndërkohë që prej fillimit të këtij muaji, euro ka humbur rreth 1 lek.

Tendenca e zhvlerësimit të monedhës së përbashkët europiane pritet të vijojë edhe në ditët në vijim, por sipas BSH-së, luhatjet janë brenda parashikimeve.

Sipas bankierëve, zhvlerësimi i euros në tregun vendas është ndihmuar edhe nga ecuria e dobët që ka pasur në tregjet ndërkombëtare. Në tregjet ndërkombëtare euro po këmbehet në nivelin 1,12 dollarë, nga 1,14 që ishte në fundin e muajit qershor, duke u luhatur kështu rreth nivelit më të ulët të 12 muajve të fundit.

Monedha Kryesore Lekë për njësi të monedhës së huaj
Dollar Amerikan USD 108.19 -0.33
Euro EUR 121.95 +0.10
Poundi Britanik GBP 135.61 +0.06
Franga Zvicerane CHF 109.69 +0.17

Jeni Japonez (100) JPY 100.03 +0.35

Dollari Australian AUD 75.52 +0.35
Dollari Kanadez CAD 82.95 +0.23
Korona Suedeze SEK 11.53 +0.06
Korona Norvegjeze NOK 12.65 +0.09
Korona Daneze DKK 16.33 0.00
SDR SDR 149.34 -0.39
Ari(OZ 1) XAU 153965.38 +2,454.70
Argjend(OZ 1) XAG 1654.27 +12.09
Juani Kinez (onshore) CNY 15.76 -0.01
Juani Kinez (offshore) CNH 15.75 -0.01
Lira Turke TRY 19.06 +0.16

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Listës së gjatë të taksave që qytetarët paguajnë mbi naftën shumë shpejt mund t’i shtohet edhe një tjetër.

Në vijimit të zbatimit të Planit Operacional në luftë kundër Informalitetit, ministrja e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj dhe Drejtor

Në kuadër të zbatimit të planit të gjerë operacional për luftën kundër informalitetit, Inspektorati i Punës dhe Sektori

Dy komente të posaçme nga Ministria e Financave për përdorimin e buxhetit nga dikasteret e Arsimit dhe të Shëndetësisë për 4 muajt e parë

Shqipëria dhe Mali i Zi kanë kostot e jetesës më të larta në rajon.

Komisioni Europian ka publikuar vlerësimin e tij për programin e pestë të reformave ekonomike (ERP) që mbulon periudhën 2019-2021, i hart

Monedha e përbashkët europiane është nënçmuar sërish sot përkundrejt lekut.

“Kafshatë që s’kapërdihet asht, or vlla, mjerimi, kafshatë që të mbetë në fyt edhe të zë trishtimi”.

Në raport me popullsinë, azilkërkuesit shqiptarë ua kalojnë edhe “të arratisurve nga vendet me konflikte” megjithatë aplikimet e tyre jan

Shqipëria rezulton të ketë efektivitetin më të ulët të grumbullimit të Tatimit mbi Vlerën e Shtuar (TVSH) në Rajon.