Berisha: Shqipëria, vend i taksës së sheshtë

23/01/2013 - 20:16

TIRANË - Gjatë konferencës së përvitshme me investitorët e huaj, kryeministri Sali Berisha u shpreh se mbështetja që kjo qeveri i ka dhënë investitorëve e ka mbajtur vendin larg krizës botërore. 

“Qeveria ka vlerësim për investitorët e huaj, të cilët kanë ndikuar të jemi jashtë recensionit dhe kanë ndikuar në rritjen ekonomike të Shqipërisë. Në një kohë të vështirë për financat dhe ekonominë perëndimore, me punën, përkushtimin, projektet dhe investimet e huaja, ekonomia shqiptare ka një rritje të sigurtë”,- tha kryeministri.

Duke u ndalur në mbështetjen që u ofrohet investitorëve, Berisha nënvizoi se taksimi i kapitalit është i padrejtë, prandaj u shpreh se taksa më optimale mbetet taksa e sheshtë. 

Ndërsa duke folur për taksën progresive Berisha tha se ajo përmban “ide të destinuara për të mbetur të mykura në arkiva”. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjergj Buxhuku, Administrator i Përgjithshëm i Konfindustrisë i kërkon ekzekutivit dhe grupit të menaxhimit të krizës kundër Covid-19 rik

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë prej tyre e

Shqipëria vlerësohet si një nga shtetet që do ta vuajë më shumë pandeminë e Covid-19 në ekonominë e saj, me një rënie që varion nga -5% s

Çmimet shumë të larta për blerjen e banesave, apartamenteve apo garazheve janë në disnivel të lartë me të ardhurat që kanë shqiptarët.

Shumëkush habitet me numrin e lartë të kafeneve që ka në Shqipëri, që i gjen në çdo cep.

Pandemia e koronavirusit po nxit rritjen e ekonomisë përmes qëndrimit në shtëpi.

Qeveria ka ndryshuar vendimin i cili i hap rrugë aplikimit të bizneseve të mëdha për të marrë kredi të buta në bankat e nivelit të dytë p

Marrëveshja e kredisë me vlerë 139.3 milionë SDR e publikuar në faqen e internetit të Kuvendit të Shqipërisë thotë se interesi i paguar p

Dhoma e Tregtisë së Maqedonisë në një analizë që ka bërë për pasojat e Covid-19 në ekonomi ka krahasuar ndër të tjera të dhënat e numrit

Bashkimi Europian nuk është pjesë e konsultimeve për planin e legalizimit të kanabisit për qëllime mjekësore që prezantoi sot kryeministr