Bien qiratë dhe çmimet e banesave

Postuar: 12/08/2018 - 22:27

   Çmimet e apartamenteve në kryeqytet pësuan një rënie gjatë tremujorit të dytë me 2.5%. Një studim i tregut të pasurive të patundshme i Bankës së Shqipërisë, vëren se çmimet e shtëpive janë ulur edhe pse ka patur rritje vjetore të shitjeve me 10% më shumë.

Dinamika e indeksit të shitjeve neto në vëllim në këtë sektor ka rezultuar më e përmirësuar, duke shënuar një rritje me 9.9% nga 7.5% në tremujorin e mëparshëm”, thotë banka qëndrore në raportin e saj.

Studimi thotë se më shumë se çmimet për blerjen e një banese, në rënie kanë qënë ato të qirave me 7.5% më pak në fund të Qershorit krahasuar e fillimin e vitit. Pavarësisht kësaj, raporti i indeksit të qirasë shihet si i qëndrueshëm duke e kanalizuar këtë lëvizje si sezonale.

Në ndryshim me një vit më parë, ndërtimi ka ngadalësuar ritmin e rritjes. Prodhimi për sektorin e ndërtimit u shtua me 6%, ndërsa në 2017-ën vëllimi i sipërfaqes së ndërtuar u rrit me 7.5%.

Pavarësisht kësaj, Banka e Shqipërisë e vlerëson trendin e këtij sektori si të qëndrueshëm, ndërsa vrojtimi i tregut i referohet vetëm Tiranës. /Tv Klan

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Reforma në ndihmën ekonomike ka nxjerrë nga skema më shumë se 29 mijë familje në të gjithë vendin, sipas të dhënave të fundit të INSTAT.

   Qeveria shqiptare do të dalë për herë të tretë në tregjet ndërkombëtare për të marrë borxh nëpërmjet emetimit të një eurobondi.

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka bllokuar aksesin e 56 faqeve elektronike që ofronin zhvillimin e lojërave onl

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, nëpërmjet rubrikës së këshillimit, ka informuar tatimpaguesit  me të drejtat dhe detyrimet e kategor

Një projektligj që është duke u hartuar nga Ministria e Financave synon të ofrojë trajtim të njëjtë si për investitorët vendas dhe ato të

   Të hënën u prezantuan kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euroshe, të cilat pritet të dalin në qarkullim Majin e ardhshëm.

Në 6-mujorin e parë të vitit, ekonomia shqiptare në tërësi gjeneroi 14.4 mijë vende të reja pune, por vetëm 23% e tyre, ose rreth 3,274 v

Kazinotë elektronike kanë afat të zhvendosen nga zonat e banuara të qytetit dhe fshatit brenda 31 dhjetorit të këtij viti.

Aeroporti i Rinasit vijon të jetë më i shtrenjti në rajon, ndonëse jemi në mes të muajit shtator dhe sezoni turistik po shkon drejt fundi

Muaji gusht 2018, shënon edhe shifrat më të larta të vonesave dhe anulimeve të fluturimeve nga dhe drejt “Aeroportit Ndërkombëtar Nënë Te