Borxhi publik vazhdon rritjen

18/12/2012 - 17:05

TIRANE - Viti i ardhshëm nuk parashikohet të jetë i lehtë për financat shqiptare. Në një kohë që efektet e krizës po ndihen në të gjithë sektorët e ekonomisë dhe për më tepër kur qeveria hoqi kufirin ligjor të borxhit publik tendenca e rritjes së këtij të fundit me ritme të shpejta duket se do të shtojë edhe më tepër barrën fiskale që do duhet të shlyejnë qytetarët shqiptarë në të ardhmen.  

Në vetëm dy javë nga heqja e kufirit, borxhi është rritur tre herë nga parashikimi dhe tendenca duket se do të vazhdojë edhe vitin e ardhshëm, meqë 2013 do të përkojë me një vit elektoral.  

Pak ditë më parë qeveria miratoi një Akt Normativ, që e rriti borxhin publik me 7 miliardë lekë më shumë se parashikimi në buxhet. Por Akti u ndryshua sërish në minutat e fundit duke i shtuar borxhit edhe 1.2 miliardë lekë të tjera, përmes të cilave ekzekutivi do të paguajë shpërblimin e fundvitit për pensionistët. 

Për pasojë borxhi publik i vendit në fund të këtij viti shkon në 61.2% e Prodhimit Kombëtar, ndërsa në 2013 me deficitin e parashikuar në buxhet ai nuk ndalet më tek kufiri 62.6% siç pati pretenduar qeveria, por shkon në 63.2%.

Nëse edhe vitin e ardhshëm qeverisë do t’i duhet t’i vijë në ndihmë KESH-it, rritja e borxhit do të përparojë me të paktën një përqind më shumë.  

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Drejtoresha e Tatimeve, Delina Ibrahimi ka bërë sot një përmbledhje të rezultateve të aksionit anti-informalitet, të nisur nga fillimi i

Fondi Monetar Ndërkombëtar ka ulur ndjeshëm parashikimin për rritjen ekonomike të vendit për vitin 2019, në raportin e fundit të “Pasqyrë

Struktura e borxhit të familjeve shqiptare është shumë e ndryshme, që nga kredia bankare deri tek tregjet informale, overdrafti dhe të as

Pas tërmeteve “tundet” qeveria, nuk regjistrohen pronat pa sigurim 10-vjeçar.

Mbi 2000 familje të vrojtuara nga Banka e Shqipërisë raportuan rënie të punësimit, të ardhurave dhe shpenzimeve në gjashtë muajt e parë t

Edhe gjatë ditës së sotme, monedha e përbashkët europiane ka fituar pikë ndaj Lekut vendas. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë,

Banka e Shqipërisë raportoi se çmimet e banesave janë rritur me 1.8 për qind në gjashtëmujorin e parë të vitit në raport me të njëjtën pe

Pas kërkesave të vazhdueshme të grupeve të interesit, procesi i fiskalizimit është shtyrë dhe nuk pritet më të fillojë më nga 1 janari, s

Ekonomia shqiptare pritet të ngadalësohet në 2.9% këtë vit, për shkak të uljes së prodhimit të energjisë nga pakësimi i reshjeve, raporto

Bankat në Shqipëri kanë efektivitet shumë të ulët në ekonomi, për shkak se japin kredi me një përqindje shumë më të ulët se depozitat që