Borxhi, qeveria do t’u marrë borxh qytetarëve 27.4 miliardë lekë

06/01/2013 - 20:59

 

Borxhi publik i vendit do të rritet në këto ditë të para të janarit me 27.4 miliardë lekë. Banka e Shqipërisë nëpërmjet një njoftimi ka bërë të ditur se borxhi publik do të rritet me 27.4 miliardë lekë. Kjo do të bëhët nëpërmejt shitjes së bonove të thesarit me afat maturimi 6 mujore dhe 1 vjeçare. 

Në këtë ankand, qeveria do t’u marrë borxh qytetarëve të saj një shumë prej 27.4 miliardë lekë. Ky është ankandi i parë i bonove të thesarit për këtë vit, ndërkohë që për vitin 2012, ankandi i fundit u zhvillua me datë 27 dhjetor. 

Heqja e kufirit të borxhit e lejon qeverinë që të rrisë detyrimet për të plotësuar nevojat e saj për financime. Në fund të vitit 2012, borxhi publik i vendit arriti në 61.2 për qind e Prodhimit të Përgjithshëm Kombëtar, ndërkohë që këtë vit, sipas deklaratave të kryeministrit Berisha, ky tregues do të kapë 62.6 për qind.

Por, edhe ky nivel pritet të kapërcehet, pasi në të nuk parashikohen garancitë që qeveria do të japë për Korporatën Eleketro-Energjetike shqiptare, me qëllim sigurimin e kredive për importin e energjisë. Një tjetër faktor që rrit presionin mbi borxhin janë zgjedhjet parlamentare, ku pritet që shpenzimet për fushatë të rriten, ndërkohë që te realizimi i të ardhurave mbetet në pikëpyetje, bazuar në ecurinë e tyre në vitin e sapo mbyllur 2012 dhe intensifikimi e efekteve të krizës evropiane. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë kohës së pandemisë Shqipëria ka humbur 17 mijë vende pune, ndërsa ekonomia pësoi tkurrje me 2.52%.

Tremujori i parë i vitit 2020 ka sinjalizuar rënien më të fortë ekonomike që vendi ka përjetuar të paktën në dy dekadat e fundit.

Nga viti 2012 deri në fund të 2018-s, konsumi i birrës është rritur me 8% duke sinjalizuar një tendencë të qëndrueshme rritjeje.

Në Tiranë, Dhoma Amerikane e Tregtisë publikoi sot Indeksin e për klimën e biznesit, i cili ka pësuar rënien më të madhe në 8 vite, duke

Në vitin 2018, Shqipëria kishte nivelin më të lartë të çmimit për produktet mish dhe qumësht e vezë sesa vendet e tjera të Ballkanit Perë

Christine Lagarde, presidente e Bankës Qendrore Europiane beson se bota mund ta ketë kaluar më të keqen e krizës nga koronavirusi, por i

*Prodhuesit shqiptarë të veshjeve kanë përshtatur linjat e tyre sipas kërkesave të reja të imponuara nga partnerët ndërkombëtarë, për

Shqipëria vijon të mbetet vendi më i varfër i Europës, me të ardhurat dhe konsumin më të ulët për frymë.

Emetimi i eurobondit të Shqipërisë për ministren e Financave dhe Ekonomisë, Anila Denaj, arriti një normë interesi të ulët për rajonin pë

Miratohen rregullat e reja se si do të funksionojë sistemi i kalimit të pagesave ndërbankare elektronike.