BSH: Abi Bank e licencuar sipas ligjeve në fuqi

07/02/2019 - 21:08

Banka e Shqipërisë ka reaguar për herë të parë për çështjen e licencimit të Abi Bank. Banka e krijuar në vitin 2015, si rezultat i shitjes së bankës franceze Credit Agricole, ka qenë kohët e fundit në qendër të debateve politike, pas akuzave se ajo zotërohet nga një kompani e regjistruar në parajsa fiskale.

Por Banka Qendrore, në një deklaratë të saj thotë se licencimi i Abi Bank është bërë duke zbatuar të gjitha ligjet dhe rregullat. Banka e Shqipërisë zbulon edhe cilat janë dy kompanitë që zotërojnë këtë bankë, të themeluara në ishujt Cayman, si dhe pronarët e tyre.

“Licencimi i Abi Bank është bërë në bazë të dokumentacionit të mëposhtëm:

Çdo deklarim të bërë nga aksionarët deri në përfituesit e fundit (z. George Rohr dhe Moris Tabacinic) në lidhje me shlyerjen e detyrimeve tatimore, mosndjekjes penale, mosdënimin më parë për vepra penale, mospasjes së detyrimeve ndaj personave të tretë, etj;

Dokumentin e konfirmimit nga Ambasada Amerikane në Shqipëri se NCH Capital Inc. është një shoqëri e regjistruar në Komisionin e Letrave me Vlerë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (SEC) dhe si e tillë i është nënshtruar mbikëqyrjes dhe rregullimit nga ky autoritet”. 

Banka Qendrore thotë se edhe Drejtoria e Parandalimit të Pastrimit të Parave ka dhënë konfirmimin për reputacionin pozitiv të kompanive aksionere të Abi Bank.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Qeveria duket se së fundmi ka vendosur të përmbysë modelet e veta të zhvillimit në disa sektorë.

Në të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor përveç Shqipërisë fondet për bujqësinë kanalizohen si mbështetje direkte për fermerët, kryesis

Sado e çuditshme që mund t’ju duket, Po – dashuria kushton.

Shqipëria dhe Mali i Zi u renditën nga Komisioni Europian me borxhin publik më të lartë në rajon për vitin 2018, në raportin periodik për

Çmimet e prodhimeve të stinës, kryesisht perimet dhe zarzavatet pësuan rritje jo të zakonte gjatë muajit janar, teksa INSTAT raportoi se,

Komisioni i Prokurimeve Publike i ka hapur rrugën koncesionit të shumëpërfolur për ‘kontrollin e pompave’ në stacionet e karburanteve.

Ish-ministri i Financave dhe kryetari i Komisionit te Ekonomise dhe Financave, Arben Ahmetaj thotë se sipas Raportit të Komisionit Evropi

Volumi gjithnjë e në rritje i pasurive të sekuestruara paraqet nevojën për përmirësime të mëtejshme ligjore.

Edhe pse fondi i pagave për punonjësit në sektorin publik ka ardhur me rritje vit pas viti, vlera e tyre në raport me PBB ka pësuar rënie

Vonesat nga kompanitë ajrore kanë rezultuar në kërkesa më të larta të pasagjerëve për kompensim.