CEZ, nën administrimin e qeverisë

09/01/2013 - 11:13

TIRANE - Enti Rregullator i Energjisë pritet të marrë, këtë të mërkurë, hapin e parë zyrtar, që rikthen kompaninë e shpërndarjes CEZ nën administrimin e qeverisë. 

Bordi i komisionerëve të ERE-s do të miratojë një rregullore, që i hap rrugë emërimit të një administratori shtetëror në krye të kompanisë CEZ. 

Burime thonë se rregullorja do të përcaktojë me hollësi, kompetencat, të drejtat dhe detyrimet që do të ketë administratori i emëruar nga Enti dhe bazën ligjore, mbi të cilën ai do të drejtojë kompaninë e shpërndarjes.

Ndonëse kjo masë e Entit përcaktohet në ligj si e domosdoshme, përpara se të merret vendimi për licencën e CEZ, duket se qeveria ka filluar tashmë zyrtarisht procedurat e ndarjes me kompaninë çeke.

Ende nuk dihet se cili do të jetë emri i administratorit shtetëror, që pas 20 janarit pritet të marrë drejtimin e kompanisë së shpërndarjes. Burimet thonë se deri tani nuk përflitet ndonjë kandidaturë.

Por, ajo që dihet është se emri i tij do të bëhet publik para 17 janarit, datë në të cilën Enti do të zyrtarizojë vendimin përfundimtar mbi licencën e CEZ, që gjithsesi pritet të mos ketë surpriza.

Pas konflikteve të zgjatura, që kulmuan në fundit e vitit që lamë pas, qeveria dhe kompania çeke po shkojnë drejt fundit të hidhur, pas një eksperimenti të dështuar tri-vjeçar, që e kaloi monopolin e shpërndarjes së energjisë te privati.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pandemia e koronavirusit e ka ndaluar ekonominë botërore dhe do të nevojiten shuma të mëdha monetare për të ndihmuar vendet në zhvillim.

Monedha e përbashkët ka shënuar një tjetër rritje të fortë gjatë ditës së sotme, duke u këmbyer me 128.17 lekë, me një rritje ditore prej

Që kur rastet e para të të infektuarve me Covid-19 u evidentuan në vend, jeta e qytetarëve është kufizuar për të parandaluar dhe për të n

Euro ka vijuar të forcohet edhe gjatë ditës së sotme, në një kohë kur volumet tregtare janë në minimumin e tyre për shkak të situatës së

Banka e Shqipërisë ka vendosur sot të ulë normën bazë të interesit.

Banka e Shqipërisë do të zhvillojë sot (e mërkurë) mbledhjen e radhës së Këshillit Mbikëqyrës, ku një ndër masat që pritet të diskutojë ë

Përhapja e koronavirusit në mbarë botën ka shtuar frikën nëse paraja cash është një burim i mundshëm i kalimit të infeksionit.

“Shifra është e konsiderueshme, do të mbartet për një periudhë më shumë se 1-vjeçare”.

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njoftoi se prej datës 17 mars, e deri në një njoftim të dytë, shërbimet e Administratës Tatimore nuk