CEZ padi ndërkombëtare shtetit shqiptar

07/02/2013 - 17:20

 

Kompania eneregjitike shtetërore e Çekisë, CEZ, ka deklaruar se do të ngerjë një padi ndërkombëtare arbitrazhi ndaj shtetit shqiptar, duke pretenduar se nuk ka mbrojtur investimet e kompanisë.

Autoritetet shqiptare i hoqën licensën e shpërndarjes CEZ-it muajin e shkuar me arsyetimin se kishte prerë energjinë elektrike në disa rajone të vendit. Tirana zyrtare ka fajësuar CEZ për ndërprerjen e energjisë në disa stacione ujësjellësi, ndërkohë që CEZ tha se ishte e detyruar të priste energjinë për shkak të faturave të papaguara.

"CEZ sot informoi zyrtarisht qeverinë shqiptare për planin e saj për të nisur një padi ndërkombëtare arbitrazhi për mosmbrojtjen e investimit të CEZ Shpërndarje", thuhet në një deklaratë të kompanisë më të madhe në Europën Qendrore. " CEZ pret që të mbulohen të gjitha dëmet e pësuara në bazë të ligjeve ndërkombëtare", shton kompania, duke cituar një marrveshje çeko-shqiptare për mbrojtjen e investimeve.

CEZ pagoi 102 milion Euro në vitin 2009 për të marrë në kontroll shpërndarjen e energjisë elektrike në Shqipëri.

Çekët pretendojnë se CEZ Shpërndarje ka pësuar humbje të konsiderushme, sepse pothujase gjysma e konsumatorëve nuk paguanin energjinë, por ashtu si edhe disa institucione shtetërore. Vetëm gjatë vitit të shkuar kompania pretendon se ka humbur 190 milion Euro, duke akuzuar autoritet shqiptare për refuzimin e kërkesës për rritjen çmimit të energjisë elektirke dhe mbledhjen e faturave të papaguara. Qeveria shqiptare nga ana tjetër akuzoi CEZ për dështim në investimin e saj dhe krijimin e pengesave në importimin dhe shëprndarjen e energjisë.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive amerikane, ka deklaruar se fakti që nuk i duhet të punojë më me Donald Trump është

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko priti në një takim zyrtar në Bankën e Shqipërisë, Ambasadorin e ri të OSBE-së në vendin to

Rreth 188 milionë euro vlerë likuiditeti përfituan bizneset shqiptare nga shtyrja e kësteve të kredive, masë të cilën e ndërmori Banka e

Shqipëria u përfshi pak kohë më parë nga debati i legalizimit të mjeteve virtuale duke argumentuar se vetëm përmes rregullimit të kuadrit

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe material

Shqipëria mund të jetë një destinacion tërheqës për prodhuesit europianë, të cilët po marrin në konsideratë zhvendosjen e njësive të prod

Maryam Salim, menaxhere e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, në një intervistë ka bërë një përshkrim të situatës ekonomike në të cilën

Dorian H. është një i ri shqiptar që ka fituar deri më tani 200 mijë dollarë nga puna online për individë dhe kompani jashtë vendit.

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikë që ka vetëm arsim 8-9 vjeçar.