CEZ rrezikon humbjen e 200 milionëve eurove në Shqipëri

22/01/2013 - 13:42

 

TIRANE-CEZ rrezikon humbjen e 200 milionë eurove në Shqipëri, pasi ERE i hoqi licencën. 

Zëdhënsja e kompanisë me bazë në Pragë, Barbora Pulpanova bëri të ditur për sesionin online të Bloomberg, se CEZ do të kërkojë një garanci 60 milionë euro nga Banka Botërore që ishte negociuar para se të hynte ne Shqipëri. 

CEZ erdhi në Shqipëri në vitin 2009 me 102 milionë euro, dhe ka investuar 90- 100 milion euro për riparimet dhe zgjerimet. ERE pezulloi licencën e CEZ pas mosmarrëveshjeve për taksat dhe faturat e papaguara. 

CEZ ka argumentuar se ERE e urdhëroi të rrisë tarifat e shërbimit, pa lejuar rritjen e çmimit të energjisë për konsumatorët. 
Pulpanova tha se CEZ do të marrë masa për nisjen e arbitrazhit ndërkombëtar. CEZ humbi 5.8 përqind të aksioneve këtë vit. Kompania ka në plan të shesë 76 për qind të aksioneve të saj në CEZ Shpërndarje, distributorin shqiptar. Bëhet me dije se CEZ do të publikojë të ardhurat e plota në 28 shkurt. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjergj Buxhuku, Administrator i Përgjithshëm i Konfindustrisë i kërkon ekzekutivit dhe grupit të menaxhimit të krizës kundër Covid-19 rik

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë prej tyre e

Shqipëria vlerësohet si një nga shtetet që do ta vuajë më shumë pandeminë e Covid-19 në ekonominë e saj, me një rënie që varion nga -5% s

Çmimet shumë të larta për blerjen e banesave, apartamenteve apo garazheve janë në disnivel të lartë me të ardhurat që kanë shqiptarët.

Shumëkush habitet me numrin e lartë të kafeneve që ka në Shqipëri, që i gjen në çdo cep.

Pandemia e koronavirusit po nxit rritjen e ekonomisë përmes qëndrimit në shtëpi.

Qeveria ka ndryshuar vendimin i cili i hap rrugë aplikimit të bizneseve të mëdha për të marrë kredi të buta në bankat e nivelit të dytë p

Marrëveshja e kredisë me vlerë 139.3 milionë SDR e publikuar në faqen e internetit të Kuvendit të Shqipërisë thotë se interesi i paguar p

Dhoma e Tregtisë së Maqedonisë në një analizë që ka bërë për pasojat e Covid-19 në ekonomi ka krahasuar ndër të tjera të dhënat e numrit

Bashkimi Europian nuk është pjesë e konsultimeve për planin e legalizimit të kanabisit për qëllime mjekësore që prezantoi sot kryeministr