COVID-19 do të lërë pasoja në ekonomi, rimëkëmbja do të zgjasë deri në 4 vjet

23/11/2020 - 19:10

Pandemia e koronavirusit do të ketë pasoja më të qëndrueshme në sjelljen e konsumatorit, të cilat do të ngadalësojnë më tej shërimin, paralajmërojnë ekspertët.

Anëtari i Këshillit Drejtues të Bankës Qendrore Evropiane (BQE) dhe ish- Guvernatori i Bankës Qendrore të Irlandës Philip R. Lane, paralajmëron se kthimi i ekonomisë evropiane në nivelet e para krizës mund të pritet vetëm në vjeshtën e vitit 2022.

“Një kthim më i shpejtë në nivelet e shokut para-COVID nuk duhet të pritet as me vaksinën e koronavirusit, pasi kërkon kohë për të shpërndarë dhe vaksinuar popullatën vitin e ardhshëm”, tha Lane.

Sidoqoftë, kohëzgjatja e vaksinimit nuk është arsyeja e vetme për një rimëkëmbje më të ngadaltë nga goditja e koronavirusit në ekonomi.

“Ne nuk supozojmë se gjithçka do të kthehet në nivelin që ishte para koronavirusit, sepse do të ketë efekte afatgjata në drejtim të besimit të konsumatorit dhe kursimeve, si dhe njerëzve që kthehen në punë. Pavarësisht vaksinës, do të ketë dëme më afatgjata dhe ekonominë evropiane krizë pa u dobësuar për një periudhë të gjatë kohore,” paralajmëroi Lane për Les Echos.

Një studim i fundit i BQE gjithashtu paralajmëron se kriza e koronavirusit do të ketë efekte në ekonominë evropiane. Studimi i koronavirusit, thuhet në studim, ka ndikuar si në ofertë ashtu edhe në kërkesë, dhe do të ketë një ndikim të veçantë në tregun e punës dhe investimet.

Të dhënat e Eurostat tregojnë se produkti i brendshëm bruto i BE-së ka qenë në zonën negative gjatë këtij viti. Rënia e produktit të brendshëm bruto u regjistrua në tremujorin e parë, kur ajo u zhyt 2.7 për qind krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar dhe në tremujorin e dytë, një pjesë e mirë e së cilës shumica e anëtarëve të BE ishin në bllokim, ra me 13.9 për qind.

Megjithëse ekonomia evropiane u tërhoq përsëri në tremujorin e tretë, ajo ishte në minus 4.3 për qind nga e njëjta periudhë e vitit të kaluar. Ndërkohë që nuk ka ende të dhëna për tremujorin e katërt, shumë vende evropiane janë përsëri në bllokim dhe nuk pritet që rezultatet e kësaj periudhe të jenë më të mira.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive amerikane, ka deklaruar se fakti që nuk i duhet të punojë më me Donald Trump është

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko priti në një takim zyrtar në Bankën e Shqipërisë, Ambasadorin e ri të OSBE-së në vendin to

Rreth 188 milionë euro vlerë likuiditeti përfituan bizneset shqiptare nga shtyrja e kësteve të kredive, masë të cilën e ndërmori Banka e

Shqipëria u përfshi pak kohë më parë nga debati i legalizimit të mjeteve virtuale duke argumentuar se vetëm përmes rregullimit të kuadrit

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe material

Shqipëria mund të jetë një destinacion tërheqës për prodhuesit europianë, të cilët po marrin në konsideratë zhvendosjen e njësive të prod

Maryam Salim, menaxhere e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, në një intervistë ka bërë një përshkrim të situatës ekonomike në të cilën

Dorian H. është një i ri shqiptar që ka fituar deri më tani 200 mijë dollarë nga puna online për individë dhe kompani jashtë vendit.

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikë që ka vetëm arsim 8-9 vjeçar.