COVID 19/ Gjergj Buxhuku: Pasojat e tërmetit të vogla para asaj që pritet t’i ndodhë tani ekonomisë

16/03/2020 - 11:09

Kryetari i Konfindustria, Gjergj Buxhuku kërkoi seriozitet për të përballuar situatën që po kalon sot vendi. Në një lidhje telefonike me News 24, ai tha se qeveria duhet të veprojë menjëherë me anë të paketave për t’i ardhur në ndihmë ekonomisë.

Madje sipas tij, vendi pritet të ketë pasoja ekonomike edhe më të madha se ato të tërmetit, nga situata e krijuar me koronavirusin.

“Duhet të jemi shumë seriozë për situatën që po kalojmë dhe për atë që do vijë. Pasojat e tërmetit janë të vogla në krahasim me ato që do kemi nga bllokimi total që po i ndodh ekonomisë së vendit. Konfindustria e ka bërë paralajmërimin e saj, ne mendojmë që është e detyrueshme të shikohet një plan masash shtrenguese në mënyrë përpjestimore me rrezikun. Bizneset që janë në vende ku s’ka shenja epidemie të lejohen të punojnë në kushte normale”, tha ai.

Edhe Buxhuku, ashtu siç propozoi Partia Demokratike ishte për anulimin e disa koncesioneve në shëndetësi.

“Në radhë të parë janë absurd disa koncesione në mjekësi. Është absurd të vazhdohet me check up, në kushtet kur kemi këtë emergjencë, kërkohet ndërhyrje në buxhet”, vijoi ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Durrësi e ka humbur vendin e dytë pas kryeqytetit përsa i përket rëndësisë që qyteti bregdetar ka në rritjen ekonomike në shkallë vendi.

Qendra e Tiranës rreth e qark sheshit “Skënderbej” po kthehet në një zonë me ndërtesa të larta, dendësia e të cilave, nuk i përgjigjet sh

Është porti më i madh në vend dhe një nga qytetet më të rëndësishme të vendit, por Durrësi ka mbetur prapa në kontributin e dhënë për rri

Gjergj Buxhuku, Administrator i Përgjithshëm i Konfindustrisë i kërkon ekzekutivit dhe grupit të menaxhimit të krizës kundër Covid-19 rik

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë prej tyre e

Shqipëria vlerësohet si një nga shtetet që do ta vuajë më shumë pandeminë e Covid-19 në ekonominë e saj, me një rënie që varion nga -5% s

Çmimet shumë të larta për blerjen e banesave, apartamenteve apo garazheve janë në disnivel të lartë me të ardhurat që kanë shqiptarët.

Shumëkush habitet me numrin e lartë të kafeneve që ka në Shqipëri, që i gjen në çdo cep.

Pandemia e koronavirusit po nxit rritjen e ekonomisë përmes qëndrimit në shtëpi.

Qeveria ka ndryshuar vendimin i cili i hap rrugë aplikimit të bizneseve të mëdha për të marrë kredi të buta në bankat e nivelit të dytë p