Ekonomi: Eksportet u rritën me 14% në dy muajt e parë të vitit

Postuar: 20/03/2017 - 19:35

Në fillim të këtij viti eksportet nga vendi ynë janë rritur ndjeshëm krahasuar me një vit më parë.

“Në dy muajt e parë të vitit 2017 eksportet u rritën me 14,8% krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2016”, ka deklaruar ministrja e Ekonomisë, Milva Ekonomi. 

Pak ditë më parë ishte Instituti i Statistikave që njoftoi se, eksportet u rritën për të dytin muaj rresht në rend dyshifror, duke sinjalizuar se 2017-a mund të jetë një vit më i mirë për kompanitë eksportuese. /TCH

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

“Bizneset e vogla në bashkinë e Durrësit taksohen më pak se gjysma e taksave që kishin dy vite më parë”,- kështu është shprehur drejtori

Bashkia e Durrësit ka hapur dje një tender me vlerë 22 milionë lekë për dixhitalizimin e të dhënave gjeohapësinore të titujve t

Gjatë fundjavës së zgjedhjeve u konstatua një qarkullim i lartë në valutë, që u reflektua në tregun zyrtar ditën e sotme, kur u hapën ban

Duke filluar nga dita e hënë, i gjithë rrjeti i dy bankave italiane, Popolare Vicenza e Veneto Banca (klientë, depozita, letra me vlerë,…

Tashmë në shërbim të turistëve është vendosur linja direkte me kryeqytetin çek, Pragën, por biletat nuk janë edhe aq ekonomike dhe mund t

Çimento, kromi dhe zinku rinfuzo janë tre mallrat kryesore të eksportuara nga porti i Durrësit drejt porteve të tjera në periudhën janar-

Familjet shqiptare e kanë të lartë ndjesinë e pronësisë mbi banesën.

Shtrëngimi i rregullave nga Italia për bizneset e call center jashtë BE-së ka nisur të vërë në vështirësi disa prej tyre në vendin tonë.

Gjatë periudhës janar-maj të këtij viti anijet e specializuara tregtare kanë transportuar nga porti i Durrësit 812 kontejnerë TEU më shum

Në periudhën janar-maj të këtij viti në portin e Durrësit janë përpunuar 1,493,384 ton mallra të ndryshme, ose 118 mijë ton më shumë se s