Eksperti Ceko: Shqipëria po ndjek politikën e gabuar ekonomike

05/01/2020 - 19:04

Në Shqipëri politikat makro-ekonomike janë të gabuara, sistemi ekonomik nuk po funskisonon siç duhet për të nxitur shpirtin sipërmarrës dhe prirjen për konsum.

I ftuar në Ora News për të diksutuar rreth trashëgimisë ekonomike që na la 2019, eksperti i ekonomisë Enriko Ceko tha se politika makro-ekonomike në Shqipëri po ndjek një drejtim të gabuar.

“Sistemi për momentin nuk po funksionon shumë mirë për të nxitur brenda sistemit shpirtin sipërmarrës të shqiptarëve dhe prirjen për konsum.Në Shqipëri parametrat makro-ekonomik nuk janë në kontroll për shkak të politikave ekonomike por janë shifra të cilat edhe vet nuk i dimë fort mirë a janë të sakta apo jo por na duhen shifra të sakta për të marrë veprime”.

Më tej ai nënvizion se Shqipëria është një vend që nuk ka të gjithë mekanizmat për të ndjekur një politikë liberalo-ekonomike por duhet të ndjekë politika konservatore-ekonomike për faktin se i jep më shumë mundësi tregut për tu zgjeruar.

“Nga ana tjeter duhet të theksojme se kur flasim për nxitjen e shpirtit sipërmarrës dhe prirjen për konsum duhet që sektorët të lidhen me njëri tjetrin. Gjatë gjithë historisë së Shqipërisë kur nuk ka një mobilizim të burimeve natyrore dhe financiare janë më të mira politikat konservatorë që e mbajnë qytetarin brenda dhe i krijon mundësi qytetarit të jetojnë mirë në vendin e tyre .Politikat liberale janë të mira në ato vende ku ka prirje të ketë investimë në bursë dhe sistemi bankar jep kredi me një normë të pranueshme për ata që kanë vënë lek në banka.Në vende si Shqipëria politikat liberale janë të ngurta, funkisonon politika fiskale dhe politika monetare.Momentalisht këto dy politika i kemi në kahe të ndryshme,nuk ka një përqasje mes tyre.Politikat konservatore bëjnë të mundur mobilizimin e burimeve natyrore.Me politikat liberale sic kemi vepruar deri më tani nuk kanë rezultuar të suksesshme sepse kanë munguar mekanizmat mbikqyrës për to.Janë politikat konsvervatorë ato që bëjnë ligje të mira .Konservator do të thotë të jesh me këmbë në tokë kështu që ne duhet të shkojmë drejt zhvillimit dhe momenti për Shqipërinë është të shkojë drejt politikave konservatore”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për shumë vjet, ata që u duhej të udhëtonin, shpesh kanë zgjedhur të shkojnë në vendet fqinje për të marrë avionin.

Sipas parashikimeve të Komisionit Europian, ekonomia e Italisë ishte në stanjacion në 2018, dhe deri më tani nuk ka treguar shenja të një

Për një vend si Shqipëria, me të ardhura të ulëta, sigurisht që shpenzimet për restorante dhe hotele do të kenë një peshë shumë më të ulë

Pagat për punonjësit e administratës publike, ato në sektorin privat në tregti dhe shërbime dhe gjithashtu edhe punonjësit e thjeshtë, u

Rritja e remitancave në vitin 2019 ka ardhur si pasojë e tërmetit të 26 nëntoirt.

Çmimet e paketave të cigareve u rriten me 10 lekë në fillim të janarit.

Shqipëria duket se po tërheq gjithmonë e më shumë vëmendjen e sipërmarrësve të huaj.

Për familjet, të ardhurat e të cilave janë të pakta është e kuptueshme që shpërndarja e tyre do të shkojë tek gjërat më bazike, sikurse ë

Shqipëria renditet e shtata në Europë për prodhimin e portokallëve në vitin 2018, duke u ngjitur një vend në renditje në krahasim me një

Të gjithë vendosim disa objektiva për të realizuar në çdo fillim viti, por nëse njëri prej tyre është për t’u bërë milioner, për fat të k