Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Ende nuk është çelur "drita jeshile" për pagat e administratës

11/01/2013 - 10:51

TIRANE- Administrata shtetërore ende nuk ka marrë pagën e muajit dhjetor. Kjo gjë është verifikuar sot në mëngjes nga Autoriteti i Konkurrencë, i cili ka dërguar specialistët në Thesarin e Shtetit dhe ai ka qenë i pa hapur. Përfaqësuesit e Thesarit kanë sqaruar se Thesari nuk është në gjendje t’u japë rrogat buxhetorëve edhe pas kërkesës që kanë bërë institucionet më datën 3 janar, kur ka nisur punë administrata pas pushimeve të fundvitit.

Ministria e Financave në reagimin e saj në datë 9 janar tha se ka nisur dhënia e pagave për muajin dhjetor si dhe është bërë pagesa e ndihmës ekonomike. Ministria ndër të tjera theksoi se është në pritje të institucioneve që të përgatisin tabelat në thesar me qëllim që të lëvrohet dhe fondi për dhënin e pagave.

Ndërkohë deputetja socialiste Eglantina Gjermeni ka akuzuar dy ditë më parë qeverinë se s’ka fonde të paguajë punonjësit e administratës.

Pak ditë më parë, u bë e ditur nga Ministria e Financave, se kreu i dikasterit Ridvan Bode ka autorizuar Thesarin që të çelë fondet dhe të bëjë gati procedurat për shpërndarjen e parave në bankat përkatëse për çdo institucion.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë periudhës 2010-2019, produktiviteti i punës në Shqipëri është rritur me ritme më të larta se paga minimale.

Banka Botërore ka bërë vlerësimin e përmbyllës për projektin e aksesit të barabartë gjinor në mundësitë ekonomike dhe ka sjellë në vëmend

Shpërndarja e vaksinave kundër koronavirusit dhe ndihmat masive qeveritare do të përshpejtojnë rritjen e ekonomisë globale në një nivel r

"Vendi mund të dalë nga kriza e shumëfishtë që ka prekur duke investuar në sektorin e edukimit" – shprehen ekspertët Selami Xhepa dhe Adr

Megjithëse bota sot jeton në epokën e teknologjisë, struktura e investimeve në ekonominë shqiptare dëshmon ende një dominim të skajshëm t

Tregu i punës në vendin tonë paraqitet mjaft problematik, sidomos në drejtim të informalitetit, i cili pritet përkeqësojë varfërinë në të

Në vitin më të keq, që pas 1997-s, ekonomia ka humbur rreth 71 miliardë lekë, (560 milionë euro), si rrjedhojë e pandemisë që ktheu përmb

Rimbursimi i TVSH-së ndaj bizneseve u intensifikua gjatë dymujorit të parë të vitit, në raport me të njëjtën periudhë të viteve të mëpars

Covid-19 krijoi një krizë të paprecedentë në treguesit e konsumit në vend, duke e ndryshuar tërësisht sjelljen konsumatore.

Para pak ditësh Autoriteti Konkurrencës vuri nën hetim paraprak në tregun e importit dhe shitjes me shumicë të plehrave kimike dhe inpute