Enti rregullator rrit çmimin e ujit për tri qytete

29/12/2012 - 10:20

 

Qytetarët e Përmetit, Pogradecit dhe Bulqizës do të kenë tarifa të reja për konsumin e ujit të pijshëm, duke nisur që nga 1 janari i 2013.

Vendimi është marrë nga ana e Entit Rregullator të Ujit, sipas të cilit banorët e Përmetit do të paguajnë 40 lekë për m3, nga 38 që paguajnë aktualisht.

Banorët e Pogradecit do të paguajnë nga 110 lekë për m3, nga 50 që paguajnë aktualisht. Për Bulqizën çmimi do të jetë 17 lekë për m3.

Rritje tarifash do të ketë dhe për institucionet dhe entet private. ERRU ka parashikuar rritje të çmimit dhe për qytete të tjera si Lezha, Lushnja, Rrogozhina, Berati dhe Kuçova.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjergj Buxhuku, Administrator i Përgjithshëm i Konfindustrisë i kërkon ekzekutivit dhe grupit të menaxhimit të krizës kundër Covid-19 rik

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë prej tyre e

Shqipëria vlerësohet si një nga shtetet që do ta vuajë më shumë pandeminë e Covid-19 në ekonominë e saj, me një rënie që varion nga -5% s

Çmimet shumë të larta për blerjen e banesave, apartamenteve apo garazheve janë në disnivel të lartë me të ardhurat që kanë shqiptarët.

Shumëkush habitet me numrin e lartë të kafeneve që ka në Shqipëri, që i gjen në çdo cep.

Pandemia e koronavirusit po nxit rritjen e ekonomisë përmes qëndrimit në shtëpi.

Qeveria ka ndryshuar vendimin i cili i hap rrugë aplikimit të bizneseve të mëdha për të marrë kredi të buta në bankat e nivelit të dytë p

Marrëveshja e kredisë me vlerë 139.3 milionë SDR e publikuar në faqen e internetit të Kuvendit të Shqipërisë thotë se interesi i paguar p

Dhoma e Tregtisë së Maqedonisë në një analizë që ka bërë për pasojat e Covid-19 në ekonomi ka krahasuar ndër të tjera të dhënat e numrit

Bashkimi Europian nuk është pjesë e konsultimeve për planin e legalizimit të kanabisit për qëllime mjekësore që prezantoi sot kryeministr