Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

ERE: Do të anulojmë licencën për kompaninë CEZ

10/01/2013 - 19:20

 

Autoritetet e Shqipërisë thonë se licenca për kompaninë çeke ÇEZ, për operimin e rrjetit shpërndarës elektrik në këtë vend, do të anulohet nga fundi i muajit, pas mospajtimit ndërmjet kompanisë dhe qeverisë, që ka çuar në ndërpreje të gjata të energjisë elektrike, në mes të dimrit.

Zëdhënësja e Rregullatorit shtetëtor të energjisë, Entela Çipa, tha sot se kanë filluar procedurat kundër kompanisë ÇEZ Shpërndarje, që ka 76% të aksioneve në operatorin e shpërndarjes.

Nuk është e qartë se kur do të shpallet tenderi i ri.

Kompania ÇEZ ankohet për mospagesa të faturave, ndërsa qeveria, që pritet ta marrë menaxhimin e rrjetit, pretendon se ÇEZ-i ka dështuar t’i realizojë investimet sipas marrëveshjes.

Në gjithë Shqipërinë, përfshirë edhe pjesë të kryeqytetit Tirana, ka pasur mungesë ditore të energjisë elektrike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fondi Monetar Ndërkombëtar është optimist që ekonomia shqiptare do të arrijë nivelin e parakrizës që këtë vit.

Volumi i mallrave të trasportuar me tragete nga/drejt portit të Durrësit gjatë 3-mujorit 2021 është rritur me 16%, krahasuar me të njejtë

Gjatë periudhës 2010-2019, produktiviteti i punës në Shqipëri është rritur me ritme më të larta se paga minimale.

Banka Botërore ka bërë vlerësimin e përmbyllës për projektin e aksesit të barabartë gjinor në mundësitë ekonomike dhe ka sjellë në vëmend

Shpërndarja e vaksinave kundër koronavirusit dhe ndihmat masive qeveritare do të përshpejtojnë rritjen e ekonomisë globale në një nivel r

"Vendi mund të dalë nga kriza e shumëfishtë që ka prekur duke investuar në sektorin e edukimit" – shprehen ekspertët Selami Xhepa dhe Adr

Megjithëse bota sot jeton në epokën e teknologjisë, struktura e investimeve në ekonominë shqiptare dëshmon ende një dominim të skajshëm t

Tregu i punës në vendin tonë paraqitet mjaft problematik, sidomos në drejtim të informalitetit, i cili pritet përkeqësojë varfërinë në të

Në vitin më të keq, që pas 1997-s, ekonomia ka humbur rreth 71 miliardë lekë, (560 milionë euro), si rrjedhojë e pandemisë që ktheu përmb

Rimbursimi i TVSH-së ndaj bizneseve u intensifikua gjatë dymujorit të parë të vitit, në raport me të njëjtën periudhë të viteve të mëpars