ERE kërkon bllokimin e llogarive bankare të CEZ

17/12/2012 - 13:23

TIRANË- Enti Rregullator i Energjisë iu ka kërkuar përmbaruesve të bllokojnë llogaritë bankare të CEZ Shpërndarje për shumën 430 milionë lekë, e përcaktuar kjo në gjobën që ERE i vendosi CEZ pak kohë më parë. 

Pas vendimit të Gjykatës së Tiranës e cila i dha të drejtë ERE, pritet që përmbaruesit të vënë në zbatim kërkesën. 

Pak kohë më parë CEZ u gjobit nga ERE për mosrealizimin e importit, mosmbulimin e humbjeve dhe ndërprerjet kolektive. 

Kujtojmë se ERE ka nisur prej një muaji procedurat për rishikimin e licencës së CEZ-it, duke i vendosur edhe disa kushte për të përmbushur, por sot CEZ ka dorëzuar një tjetër kërkesë pranë ERE, me anë të së cilës pretendon të mbajë licensën e shpërndarjes së energjisë elektrike.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Durrësi e ka humbur vendin e dytë pas kryeqytetit përsa i përket rëndësisë që qyteti bregdetar ka në rritjen ekonomike në shkallë vendi.

Qendra e Tiranës rreth e qark sheshit “Skënderbej” po kthehet në një zonë me ndërtesa të larta, dendësia e të cilave, nuk i përgjigjet sh

Është porti më i madh në vend dhe një nga qytetet më të rëndësishme të vendit, por Durrësi ka mbetur prapa në kontributin e dhënë për rri

Gjergj Buxhuku, Administrator i Përgjithshëm i Konfindustrisë i kërkon ekzekutivit dhe grupit të menaxhimit të krizës kundër Covid-19 rik

Janë rreth 97 mijë punonjës që u është miratuar pagesa prej 40 mijë lekësh si pjesë e paketës së dytë financiare dhe 95 mijë prej tyre e

Shqipëria vlerësohet si një nga shtetet që do ta vuajë më shumë pandeminë e Covid-19 në ekonominë e saj, me një rënie që varion nga -5% s

Çmimet shumë të larta për blerjen e banesave, apartamenteve apo garazheve janë në disnivel të lartë me të ardhurat që kanë shqiptarët.

Shumëkush habitet me numrin e lartë të kafeneve që ka në Shqipëri, që i gjen në çdo cep.

Pandemia e koronavirusit po nxit rritjen e ekonomisë përmes qëndrimit në shtëpi.

Qeveria ka ndryshuar vendimin i cili i hap rrugë aplikimit të bizneseve të mëdha për të marrë kredi të buta në bankat e nivelit të dytë p