Euro e nis javën me rritje të fortë, ja me sa këmbehet sot

Postuar: 14/05/2018 - 13:30

Monedha e përbashkët ka nisur javën duke u çmuar në tregun vendas. Sipas kursit zyrtar të Bankës së Shqipërisë, një euro është këmbyer sot me 127.27 lekë. Krahasuar me fundin e javës që lamë pas monedha e përbashkët europiane ka fituar 0.33 pikë përkundrejt lekut vendas.

Pas ditësh me rënie të fortë në vend, ku euro kapi nivelin më të ulët të këmbimit që prej fillimit të shkurtit të vitit 2009, duke u këmbyer me 126.86 lekë, euro po rikuperon ndaj monedhës vendase.

Faktor kryesor mbetet valuta e lartë në vend. Ekspertët argumentojnë se trendi në rënie i euros do të vijojë edhe përgjatë sezonit. Oferta në euro, e rritur së fundmi edhe për shkak të turistëve, ka bërë që valuat të luhatet në nivelin më të ulët të dhjetë viteve.

Përveç ofertës së lartë në valutë, një tjetër faktor që po ndikon në luhatjet e kursit të këmbimit valutor në vend janë disa konvertime të mëdha kapitali të bankave nga euro në lekë, çka do të ndikojë në kahun nënçmues të monedhës së përbashkët, ndonëse nuk konfirmohet nëse ato kanë ndodhur aktualisht apo jo.

Edhe në bursë, euro ka qenë e dobët përkundrejt dollarit amerikan, duke u këmbyer poshtë nivelit prej 1.20 USD. /MONITOR

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve ka publikuar në rubrikën e saj “Tatimet Këshillojnë” informacionin mbi mënyrën se si një biznes i vog

Zvicra dhe Holanda kanë kryesuar fluksin e investimeve të reja të huaja në 6 muajt e parë të këtij viti, sipas statistikave të publikuara

   Banka e Shqipërisë ka nisur studimin e nivelit të borxhit që kanë korporatat e mëdha.

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve në këtë publikim njeh me të drejtat dhe detyrimet e kategorisë së tatimpaguesve: “Person Fizik me xhi

E kanë nisur pak nga pak, por në 2-3 dekadat e fundit shumë sipërmarrje kanë arritur të fuqizohen, të diversifikohen dhe të çajnë në një

Reforma në ndihmën ekonomike ka nxjerrë nga skema më shumë se 29 mijë familje në të gjithë vendin, sipas të dhënave të fundit të INSTAT.

   Qeveria shqiptare do të dalë për herë të tretë në tregjet ndërkombëtare për të marrë borxh nëpërmjet emetimit të një eurobondi.

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka bllokuar aksesin e 56 faqeve elektronike që ofronin zhvillimin e lojërave onl

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, nëpërmjet rubrikës së këshillimit, ka informuar tatimpaguesit  me të drejtat dhe detyrimet e kategor