Euro forcohet kundrejt monedhave të tjera

11/02/2013 - 15:42

Monedha e përbashkët europiane u forcua ndjeshëm ditën e hënë, përballë paundit britanik, dollarit amerikan dhe jenit japonez. 

Rritja e euros u inkurajua nga marrëveshja e arritur për buxhetin e përbashkët europian dhe samiti i ardhshëm i Brukselit, dy ngjarje që duket se kanë rikthyer besimin e investitorëve tek ekonomia e eurozonës. Në gjashtë muajt e fundit, euro është rritur me 6% në krahasim me mesataren e monedhave të tjera të mëdha ndërkombëtare.

Megjithatë, ministri francez i Financave u shpreh i shqetësuar për këtë zhvillim dhe kërkoi masa për vendosjen nën kontroll të forcimit të euros.

Pierre Moscovici theksoi se një monedhë e fortë do të bëjë mallrat europianë më pak të konkurrueshëm në botë, në një moment kur rritja e eksportit konsiderohet një element përcaktues për zgjidhjen e problemeve ekonomike në Europë.
 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Depozitat kanë vijuar tendencën e rritjes së qëndrueshme edhe në tetor, ndonëse në ritme më të ulëta në krahasim me dy muajt e mëparshëm,

Bizneset e vogla nuk po arrijnë të mbijetojnë në një treg ku konkurrenca sa vjen e po shtohet nga zinxhirët e mëdhenj të tregtimit dhe ku

Në gati tre muaj që pjesa më e madhe e popullatës u ngujua në shtëpi, për shkak të karantinës së fortë për të frenuar përhapjen e Covid-1

Shqiptarët janë populli më kursimtar në Ballkanin Perëndimor.

Pandemia e koronavirusit do të ketë pasoja më të qëndrueshme në sjelljen e konsumatorit, të cilat do të ngadalësojnë më tej shërimin, par

Sistemet publike të shëndetësisë në të gjithë botën janë vënë në presionin e shpenzimeve të larta për përballimin e emergjencës që ka kri

Shqipëria u rendit e katërta në Europë për Rritjen e Përgjithshme të Çmimeve në muajin tetor sipas metodologjisë së Eurostat.

Importet e barnave shënuan një rritje të ndjeshme në muajin tetor, duke arritur një rekord historik, me përjashtim të një muaji në vitin

Liderët e Ballkanit Perëndimor mbajtën angazhimin për të lehtësuar tregtinë ndërmjet tyre deri në vitin 2024 në samitin që u mbajt në Sof

Puna nga shtëpia, që nisi si një opsion i detyruar nga karantina, tani është kthyer në një normalitet për disa kompani dhe profesione