Eurostat: Shqipëria ia kalon edhe Francës për prodhimin e portokalleve

04/01/2020 - 08:44

Shqipëria renditet e shtata në Europë për prodhimin e portokallëve në vitin 2018, duke u ngjitur një vend në renditje në krahasim me një vit më parë. Të dhënat bëhen të ditura në një raport të fundit të Eurostat, sipas të cilit në 2018-n në Shqipëri u kultivuan 300 ha me portokalle, me një rritje prej 50% në raport me sipërfaqen në 2017-n. Ndërsa prodhimi arriti në 10,800 ton, me një rritje prej gati 20% . shtimi I ndjeshëm I sipërfaqes në 2018-n është një tregues se prodhimi mund të rritet më shumë në vitet në vijim, kur të hyjnë në prodhim fidanët e rinj.

Në Europë raportohen vetëm 10 shtete që kultivojnë portokalle për shkak të klimës së tyre të përshtatshme. Në 2018-n, Shqipëria rezulton që ia ka kaluar Francës, e cila prodhoi rreth 10 mijë ton portokalle.

Sipas Eurostat, Shtetet Anëtare të Bashkimit Evropian (BE) korrën 6.5 milion ton portokall në vitin 2018. Ky ishte niveli më i lartë i prodhimit që nga viti 2010 dhe u mbështet nga korrja rekord në Spanjë (3.6 milion ton portokall, ose 56% e totalit të BE-së ).

Kërkesat klimatike për portokallet bëjnë që prodhimi të jetë i kufizuar në një pjesë të vogël të Shteteve Anëtare. Përveç Spanjës, vendet e tjera kryesore prodhuese ishin Italia (1.6 milion ton, ose 24% e totalit të BE) dhe Greqia (0.9 milion ton, ose 14% e totalit të BE).

Pothuajse 274 000 hektarë (ha) portokallësh u kultivuan në vitin 2018, me pak më shumë se gjysma e kësaj sipërfaqe totale ishte në Spanjë (140 000 ha). Italia kishte zonën tjetër më të lartë që i ishte dhënë prodhimit të portokallit (83 000 ha, 30% e totalit të BE), e ndjekur nga Greqia (32 000 ha, 12% e totalit të BE-së).

Pas Italisë renditen Greqia (913 mijë ton prodhim), Portugalia (340 mijë ton) dhe Qipro (20 mijë ton). 10 mijë ton u korrën në Francë, në Qipro 8,100 ton dhe në Kroaci 3,700 ton,

Nga shtetet jo anëtare të BE-së, të vetmet që kanë prodhim portokalli janë Shqipëria dhe Turqia 1.9 milionë ton, që në fakt renditet e dyta në Europë, pas Spanjës.

Sipas Eurostat, rreth tre të katërtat e portokalleve të importuara në BE erdhën nga Afrika e Jugut dhe Egjipti.

BE importoi 1.1 milion ton portokall, në vlerën 0.7 miliardë euro, nga vendet jo të BE-së në vitin 2018. Rreth tre të katërtat e këtyre importeve vinin ose nga Afrika e Jugut (465 000 ton, ose 43% e totalit ekstra-BE importet e portokallit në 2018) ose Egjipt (328 000 ton, 30%).

Pjesa më e madhe e importeve të portokalleve nga BE erdhën nga Maroku (89 000 ton, 8%), Argjentina (44 000 ton, 4%), Zimbabve (39 000 ton, gati 4%), Turqia (29 000 ton, 3 %) dhe Uruguaji (27 000 ton, 2%). Monitor

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për shumë vjet, ata që u duhej të udhëtonin, shpesh kanë zgjedhur të shkojnë në vendet fqinje për të marrë avionin.

Sipas parashikimeve të Komisionit Europian, ekonomia e Italisë ishte në stanjacion në 2018, dhe deri më tani nuk ka treguar shenja të një

Për një vend si Shqipëria, me të ardhura të ulëta, sigurisht që shpenzimet për restorante dhe hotele do të kenë një peshë shumë më të ulë

Pagat për punonjësit e administratës publike, ato në sektorin privat në tregti dhe shërbime dhe gjithashtu edhe punonjësit e thjeshtë, u

Rritja e remitancave në vitin 2019 ka ardhur si pasojë e tërmetit të 26 nëntoirt.

Çmimet e paketave të cigareve u rriten me 10 lekë në fillim të janarit.

Shqipëria duket se po tërheq gjithmonë e më shumë vëmendjen e sipërmarrësve të huaj.

Për familjet, të ardhurat e të cilave janë të pakta është e kuptueshme që shpërndarja e tyre do të shkojë tek gjërat më bazike, sikurse ë

Në Shqipëri politikat makro-ekonomike janë të gabuara, sistemi ekonomik nuk po funskisonon siç duhet për të nxitur shpirtin sipërmarrës d

Të gjithë vendosim disa objektiva për të realizuar në çdo fillim viti, por nëse njëri prej tyre është për t’u bërë milioner, për fat të k