Fluturimet ‘low cost’, pas inaugurimit vjen lajmi i keq për shqiptarët

Postuar: 20/04/2017 - 09:36

Jo më larg se dy javë më parë, u prezantua linja me çmime të ulëta Tiranë – Budapest – Tiranë, ku u premtua se biletat nuk do të kushtonin më shumë se 20 euro për një destinacion, ose 40 për biletat vajtje – ardhje.

Por nuk ka ndodhur kështu.

Për 30 ditët në vazhdim, një biletë Tiranë – Budapest mund ta gjesh nga 30 deri në 60 euro, por për t’u kthyer nga Hungaria në Shqipëri, nuk gjen biletë më të lirë se 60 euro, apo 18 mijë forinta.

Çmimi shkon edhe deri në 110 euro për fluturimet Budapest – Tiranë. Bileta që janë jashtë logjikës “low cost”, ofron edhe linja Transavia, e prezantuar disa ditë më parë për fulturimet Tiranë – Amsterdam.

Bileta më e lirë është 86 euro dhe në ditët e tjera çmimi rritet duke shkuar në 170, apo edhe 250 euro.

Të njëjtat çmime ofrojnë edhe kompani të tjera, të cilat nuk janë “low cost” dhe kanë shërbime me të tjera standarde.

Linjat e Wizz Air kanë çmime për biletat vajtje – ardhje 40 deri në 60 euro për nisjet nga Shkupi dhe Prishtina.

Në Shqipëri, mësohet se shkak i çmimeve të larta janë taksat e Aeroportit të Rinasit, të cilat janë më të shtrenjta se në Shkup, Prishtinë, Podgoricë apo Beograd.

Në këtë mënyrë, këto taksa kanë arritur të infektojnë brenda një kohe të shkurtër edhe logjikën e “low cost”, kompanive të krijuar posaçërisht për të konkurruar me çmime të ulëta./TV Klan/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Edhe pse kontrollet doganore po shkojnë drejt automatizimit dhe analizës së riskut, kontrolli fizik vijon të ushtrohet me intensitet të l

Trualli dhe ndërtesa e ish-universitetit “Kristal” kanë dalë për shitje përmes ankandit.

Bizneset, që e kanë të bazuar aktivitetin e tyre në import-eksport janë të shqetësuar për faturën e lartë që krijon koncesioni

Banka e Shqipërisë ka zbardhur së fundmi planin e përbashkët me financat, për të ulur përdorimin e euros në ekonomi.

Ministrja e Zhvillimit Ekonomik, Turizmit, Tregtisë dhe Sipërmarrjes Milva Ekonomi zhvilloi dje një takim me drejtues të sipërmarrjeve pr

Shqipëria vazhdon të mbajë çmimet më të shtrenjta në rajon, për udhëtimet me avion.

Sipas rregullores së re, bankat mund t’i ndryshojnë interesat vetëm sipas kushteve të dakordësuara me klientët në kontratën fillestare të

Shqipëria, në vitin 2016, rezultoi me ritmet më të larta të rritjes ekonomike në rajon dhe investimet ndër më të lartat të huaja, sipas t

Me gati gjysmën e popullsisë që jeton në fshat, shqiptarët renditen si populli i fundit në Europë përsa i përket numrit të veturave për 1

33 nisma të reja biznesi nga Shqipëria dhe Kosova kanë prezantuar produktet e tyre në një panair të veçantë në mjediset e Piramidës në Ti