Fullani: Norma bazë e interesit e pandryshuar, 3,75%

27/02/2013 - 15:16

TIRANË, 27 shkurt 2013 - Guvernatori i BSH-së, Ardian Fullani gjatë analizës mujore të Bankës së Shqipërisë deklaroi se norma bazë e interesit do mbetet e pandryshuar. 

“Norma bazë e interesit do mbetet e pandryshuar, do vazhdojë të jetë 3,75%. 

Sipas Fullanit, aktiviteti ekonomik pritet të jetë i dobët edhe në vitin 2013. “Rritja e ekonomisë do të jetë e kushtshtëzuar nga tregu global”, tha ai. 

Guvernatori parashikoi më tej se, “Presionet inflacioniste do të jenë të ulëta”. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Dorian H. është një i ri shqiptar që ka fituar deri më tani 200 mijë dollarë nga puna online për individë dhe kompani jashtë vendit.

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikë që ka vetëm arsim 8-9 vjeçar.

Procesi i Fiskalizimit ka filluar prej datës 1 jnar 2021.

Grupi Emaar nuk ndërton vetëm godina, hotele dhe qendra tregtare, por një përvojë të mirë e ka në ndërtimin e porteve dhe marinave.

Kriza e shkaktuar në ekonomi nga pandemia e koronavirusit dhe kufizimet për të frenuar përhapjen e saj kanë ndikuar negativisht aktivitet

Në shekullin ku jetojmë udhëtimet gjithnjë e më shumë po marrin dimensionin e argëtimit, më shumë se sa një domosdoshmëri për të kryer ne

Zhvillimet në sektorin e pagave pas karantinës së parë tregojnë se, pesha e punonjësve me pagë të ulët ndaj totalit te të punësuarve me p

Sipas një studimi të Organizatës Botërore të Ushqimit FAO, vetëm 25% e fermave gjenerojnë më shumë se 3000 euro dhe 5500 euro të ardhura

Viti që sapo u mbyll ishte një vit shumë i vështirë në të gjitha aspektet, një sfidë e pa provuar dhe as e përfytyruar më parë nga secili

Procesi i Fiskalizimit fillon prej datës 1 Janar 2021, me transaksionet pa para në dorë midis tatimpaguesve dhe organeve publike B2G.