Gati ligji për liberalizimin e tregut të gazit natyror në Shqipëri

08/02/2013 - 13:55

 

TIRANE- Një projektligj, që liberalizon tregun e gazit natyror në Shqipëri, duke i hequr ekskluzivitetin e transmetimit "Albpetrol", pritet të miratohet në Kuvend, pasi mori "OK" nga Komisionet parlamentare. 

Liberalizimi i këtij tregu vjen kur pritet vendimmarrja për projektin e gazsjellësit TAP, që pritet të transportojë gazin nga Azerbajxhani drejt Europës. 

Përfaqësuesi i Ministrisë së Ekonomisë, Stavri Dhima, thotë se këto ndryshime ligjore i paraprijnë përgatitjeve infrastrukturore për shtrirjen e tubacioneve të gazit për 2 projekte kryesore që pritet të kalojnë në Shqipëri, TAP dhe JAP (projekti Jonian Adriatik). 

Në rast se projekti Trans Adriatik shpallet fitues për transportimin e gazit nga Azerbajxhani drejt Europës, në vendin tonë në 2015 nis puna për ndërtimin e tubacioneve. 

Qeveria shqiptare, e përfshirë në negociata intensive me konsorciumin e TAP, është angazhuar të krijojë lehtësitë në zbatimin e projektit, ligjore dhe infrastrukturore.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bizneset e vogla nuk po arrijnë të mbijetojnë në një treg ku konkurrenca sa vjen e po shtohet nga zinxhirët e mëdhenj të tregtimit dhe ku

Në gati tre muaj që pjesa më e madhe e popullatës u ngujua në shtëpi, për shkak të karantinës së fortë për të frenuar përhapjen e Covid-1

Shqiptarët janë populli më kursimtar në Ballkanin Perëndimor.

Pandemia e koronavirusit do të ketë pasoja më të qëndrueshme në sjelljen e konsumatorit, të cilat do të ngadalësojnë më tej shërimin, par

Sistemet publike të shëndetësisë në të gjithë botën janë vënë në presionin e shpenzimeve të larta për përballimin e emergjencës që ka kri

Shqipëria u rendit e katërta në Europë për Rritjen e Përgjithshme të Çmimeve në muajin tetor sipas metodologjisë së Eurostat.

Importet e barnave shënuan një rritje të ndjeshme në muajin tetor, duke arritur një rekord historik, me përjashtim të një muaji në vitin

Liderët e Ballkanit Perëndimor mbajtën angazhimin për të lehtësuar tregtinë ndërmjet tyre deri në vitin 2024 në samitin që u mbajt në Sof

Puna nga shtëpia, që nisi si një opsion i detyruar nga karantina, tani është kthyer në një normalitet për disa kompani dhe profesione

Tatimet kanë dhënë informacion lidhur me menyrën e përfitimit të ndihmës financiare të disa prej kategorive kryesore të ndërmarrjeve, të