Portali "DurrësLajm" kërkon të punësojë një gazetar/e për web, të interesuarit të dërgojnë CV-në në adresën e email: [email protected]

Gazsjellësi TAP, të martën marrëveshja me kompaninë zvicerane të gazit

14/01/2013 - 13:45

 

TIRANE – Ministria e i Ekonomisë, Tregtisë dhe Energjetikës njoftoi se në kuadër të projektit TAP (Trans Adriatic Pipeline), ditën e martë, datë 15 Janar 2013, ora 10:00, Zv/ Kryeministri dhe Ministri i METE-s, Edmond Haxhinasto, do të nënshkruajë Marrëveshjen e Bashkëpunimit për Furnizimin me gaz me kompaninë zvicerane Axpo Trading Ag. Mësohet se nënshkrimi i marrëveshjes do të bëhet në ambientet e METE-s. 

Projekti i ndërtimit të gazsjellësit TAP në Shqipëri ka kaluar fazat e negocimit dhe pritet firmosja përfundimtare mes konsorciumit dhe qeverisë shqiptare si dhe me shtetet fqinje ku do të kalojë, Itali dhe Greqi. 

Aktualisht aksionerët e TAP, si kompania "Rurhr Gaz", "Eon" dhe "Statoil", po kryejnë studimet teknike në tokë dhe det të hapur për të përcaktuar gjurmët se ku do të kalojë tubacioni në Shqipëri. Ky projekt i rëndësishëm i cili do të furnizojë konsumatorin evropian me gaz më çmim të arsyeshëm ka gjetur mbështetje të madhe nga BE. 

Vendimin për përzgjedhjen mes dy grupeve TAP dhe Nabucco se cili do të ndërtojë linjën e gazit nga fusha 2 e Shah Deniz në detin Kaspik në Europë do ta marrë konsorciumi Shah Deniz në Azerbajxhan. Aksionerë të këtij konsorciumi janë shteti Azer, kompania angleze ‘British Petroleum” që ka pjesën kryesore të aksioneve, kompania norvegjeze ‘Statoil’ dhe “Total” e Francës. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Fondi Monetar Ndërkombëtar është optimist që ekonomia shqiptare do të arrijë nivelin e parakrizës që këtë vit.

Volumi i mallrave të trasportuar me tragete nga/drejt portit të Durrësit gjatë 3-mujorit 2021 është rritur me 16%, krahasuar me të njejtë

Gjatë periudhës 2010-2019, produktiviteti i punës në Shqipëri është rritur me ritme më të larta se paga minimale.

Banka Botërore ka bërë vlerësimin e përmbyllës për projektin e aksesit të barabartë gjinor në mundësitë ekonomike dhe ka sjellë në vëmend

Shpërndarja e vaksinave kundër koronavirusit dhe ndihmat masive qeveritare do të përshpejtojnë rritjen e ekonomisë globale në një nivel r

"Vendi mund të dalë nga kriza e shumëfishtë që ka prekur duke investuar në sektorin e edukimit" – shprehen ekspertët Selami Xhepa dhe Adr

Megjithëse bota sot jeton në epokën e teknologjisë, struktura e investimeve në ekonominë shqiptare dëshmon ende një dominim të skajshëm t

Tregu i punës në vendin tonë paraqitet mjaft problematik, sidomos në drejtim të informalitetit, i cili pritet përkeqësojë varfërinë në të

Në vitin më të keq, që pas 1997-s, ekonomia ka humbur rreth 71 miliardë lekë, (560 milionë euro), si rrjedhojë e pandemisë që ktheu përmb

Rimbursimi i TVSH-së ndaj bizneseve u intensifikua gjatë dymujorit të parë të vitit, në raport me të njëjtën periudhë të viteve të mëpars