Gratë shtëpiake do sigurohen

07/02/2013 - 18:38

 

TIRANE- Çdo grua shtëpiake do të përfshihet në skemën e sigurimeve. Në vend ka një numër të konsiderueshëm femra të papuna, por për të përfituar këtë librezë të posaçme duhet të jenë të regjistruara në zyrat e punësimit.

Identifikimi i tyre si të papuna bëhet nga pushteti vendor, ndërsa ISKSH ka lehtësuar të gjitha burokracitë procedurariale për të marrë këtë librezë. Të papunat përfitojnë barna të rimbursueshme nga lista e ilaceve me rimbursim, ndërsa si procedurë gratë shtëpiake duhet të marrin patjetër vertetim në zyrat e punës.

Drejtoresha e ISKSH-së, Elvana Hana, u shpreh se në listën e barnave me rimbursim janë shtuar 19 barna të reja, duke e çuar në 426 numrin e barnave të listës së rimbursueshme për vitin 2013.

Drejtoresha Hana sqaron qytetarët se norma e kontributit ka mbetur e pandryshuar, është 3.4% dhe vijon të jetë kështu edhe në ligjin e ri, ku gjysma paguhet nga punëdhënësi dhe gjysma nga punëmarrësi.

ISKSH bën të ditur se i qëndron skemës së kontributive, e cila është një skemë funksionale në vendet e Bashkimit Europian, pasi dihet saktësisht financimi që shkon për shëndetësinë. Shpenzimet për kategoritë në nevojë, mbulohen nga Qeveria e cila paguan 76% të fondeve totale dhe vetëm 24% vijnë nga kontributet në buxhetin e ISKSH-së.

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive amerikane, ka deklaruar se fakti që nuk i duhet të punojë më me Donald Trump është

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko priti në një takim zyrtar në Bankën e Shqipërisë, Ambasadorin e ri të OSBE-së në vendin to

Rreth 188 milionë euro vlerë likuiditeti përfituan bizneset shqiptare nga shtyrja e kësteve të kredive, masë të cilën e ndërmori Banka e

Shqipëria u përfshi pak kohë më parë nga debati i legalizimit të mjeteve virtuale duke argumentuar se vetëm përmes rregullimit të kuadrit

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe material

Shqipëria mund të jetë një destinacion tërheqës për prodhuesit europianë, të cilët po marrin në konsideratë zhvendosjen e njësive të prod

Maryam Salim, menaxhere e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, në një intervistë ka bërë një përshkrim të situatës ekonomike në të cilën

Dorian H. është një i ri shqiptar që ka fituar deri më tani 200 mijë dollarë nga puna online për individë dhe kompani jashtë vendit.

Nëse ke mbaruar shkollën e lartë, ke më shumë mundësi që të mbetesh i papunë, në krahasim me dikë që ka vetëm arsim 8-9 vjeçar.