Haldeda: Risk zero për investimet në bono thesari

07/01/2013 - 22:00

 

TIRANË- Në prag të çeljes se ankandit të bonove të thesarit, zëvendësministri i Financave, Nezir Haldeda u ka berë apel qytetarëve të marrin pjesë në të.

Sipas tij bonot e thesarit janë të sigurta dhe fitimprurëse për palët. 

“Qeveria ka interes që të sigurojë financim me kosto sa më të ulët.

Por, qytetarët nga ana e tyre sunojnë të bëjnë maksimumin e parave me ato likuiditete, kursime dhe asete që kanë.

Çdo investim në bonot e thesarit dhe në obligacionet janë të sigurta. Janë të sigurta pasi i merr shteti.

Shteti kurrë nuk ëhtë vosh për të paguar pagat, pensionet, asistencën, ndihmën ekonomike, borxhet”,- Nezir Haldeda, Zv. Ministër i Financave. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pandemia e koronavirusit e ka ndaluar ekonominë botërore dhe do të nevojiten shuma të mëdha monetare për të ndihmuar vendet në zhvillim.

Monedha e përbashkët ka shënuar një tjetër rritje të fortë gjatë ditës së sotme, duke u këmbyer me 128.17 lekë, me një rritje ditore prej

Që kur rastet e para të të infektuarve me Covid-19 u evidentuan në vend, jeta e qytetarëve është kufizuar për të parandaluar dhe për të n

Euro ka vijuar të forcohet edhe gjatë ditës së sotme, në një kohë kur volumet tregtare janë në minimumin e tyre për shkak të situatës së

Banka e Shqipërisë ka vendosur sot të ulë normën bazë të interesit.

Banka e Shqipërisë do të zhvillojë sot (e mërkurë) mbledhjen e radhës së Këshillit Mbikëqyrës, ku një ndër masat që pritet të diskutojë ë

Përhapja e koronavirusit në mbarë botën ka shtuar frikën nëse paraja cash është një burim i mundshëm i kalimit të infeksionit.

“Shifra është e konsiderueshme, do të mbartet për një periudhë më shumë se 1-vjeçare”.

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njoftoi se prej datës 17 mars, e deri në një njoftim të dytë, shërbimet e Administratës Tatimore nuk