Italia miraton pr/ligjin për projektin TAP

27/02/2013 - 23:24

ROME, 27 shkurt 2013 – Këshilli i ministrave në Itali i ka hapur dritën jeshile projektit TAP. Ekzekutivi italian ka firmosur sot marrëveshjen Shqipëri-Greqi-Itali të datës 13 shkurt, që konsiston në ndërtimin e gazsjellësit Trans Adriatic Pipeline (TAP).

Sipas projektit parashikohet të transportohen çdo vit 10 miliardë metër kub gaz azerbajxhanas nga San Foca në Pulia. Duke nisur nga Azerbajxhani, gazsjellësi do të përshkojë 800 km nëpër Greqinë, Shqipërinë për të mbërritur më pas në Itali.

Por duket se projekti qe miratohet pozitivisht nga qeveria italiane nuk ka marre mbështetjen e banoreve të zonës. Pika e mbërritjes u identifikua fillimisht si një zonë industriale, ndaj u zhvendos në bregdetin e San Foca, lokalitet turistik i njohur për agrumet dhe mbrojtjen e disa specieve të rralla të breshkave. 

Banorët e kësaj zone krijuan organizatat kundër TAP duke theksuar se do të ndikojë në mjedis. Projekti TAP parashikohet të nisë nga puna në vitin 2017.

/m.b. Agjencia e Lajmeve “Dyrrah”/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Për të gjithë bizneset që operojnë në zona pa mbulim interneti administrata tatimore sqaron procedurat që duhet të ndjekin para lëshimit

Anthony Fauci, eksperti kryesor i sëmundjeve infektive amerikane, ka deklaruar se fakti që nuk i duhet të punojë më me Donald Trump është

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko priti në një takim zyrtar në Bankën e Shqipërisë, Ambasadorin e ri të OSBE-së në vendin to

Rreth 188 milionë euro vlerë likuiditeti përfituan bizneset shqiptare nga shtyrja e kësteve të kredive, masë të cilën e ndërmori Banka e

Shqipëria u përfshi pak kohë më parë nga debati i legalizimit të mjeteve virtuale duke argumentuar se vetëm përmes rregullimit të kuadrit

Tërmeti shkatërrues i 26 nëntorit 2019 rriti varfërinë subjektive (perceptimi që ka një person për situatën e tij financiare dhe material

Shqipëria mund të jetë një destinacion tërheqës për prodhuesit europianë, të cilët po marrin në konsideratë zhvendosjen e njësive të prod

Maryam Salim, menaxhere e zyrës së Bankës Botërore në Shqipëri, në një intervistë ka bërë një përshkrim të situatës ekonomike në të cilën

Dorian H. është një i ri shqiptar që ka fituar deri më tani 200 mijë dollarë nga puna online për individë dhe kompani jashtë vendit.