Kasat hiqen më 1 janar. do të zëvendësohen me sistemin “online” të tatimeve

31/07/2019 - 17:49

Ministria e Financave bëri publike detajet se si do të funksionojë sistemi i ri elektronik, përmes të cilit biznesi do të regjistrojë dhe raportojë aktivitetin e tij financiar tek tatimet.

“Duke filluar nga një janari 2020 cdo shitje nga biznesi tek konsumatori do të transmetohet në kohe reale tek tatimet. Duke filluar nga 1 janari 2021 çdo shitje nga biznesi në biznes dhe nga biznesi tek organet publike do të raportohet në kohë reale në serverin e tatimeve”, shprehet Anila Denaj.

Sistemi i ri eliminon kasat fiskale që ka sot biznesi duke i zëvendësuar me një program inteligjent kompjuterik, i cili mund të instalohet në kompjutera apo dhe telefona smart. Drejtoresha e tatimeve sqaroi arsyet se pse kasat do të hiqen nga qarkullimi.

“Kasat janë ndërtuar me teknologjinë 2g dhe po nxirren jashtë përdorimit në të gjithë Evropën”, shprehet drejtoreshë e tatimeve, Delina Ibrahimaj.

Sistemi i ri transmeton çdo shitje apo transaksion tjetër që bën biznesi në kohë reale tek serveri i tatimeve. Kjo sipas qeverisë, do të ulë ndjeshëm evazionin fiskal në ekonomi.

“Nuk do ketë më evazion apo fshehje taksash. Biznesi i ndershëm nuk ka pse të mbajë më në kurriz edhe konkurrentët që e konkurrojnë në mënyrë të pandershme duke fshehur taksat. Do ulet korrupsioni në administratë”, shton më tej Denaj.

“Vendet që e kanë zbatuar i kanë rritur me 15 për qind të ardhurat”, u shpreh Delina Ibrahimaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Monedha e përbashkët eruopiane u rrit edhe gjatë ditës së sotme përkundrejt lekut.

Monedha e përbashkët europiane e ka rinisur sërish javën e nënçmuar përkundrejt lekut vendas.

Ministrja e Financave dhe e Ekonomisë, Anila Denaj pas aksionit të djeshëm në Himarë ku dhe u gjobit një biznes për një faturë të lëshuar

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve sjell në vëmendje se tatimi mbi dividentin është në shkallën 8%, nëse pagesa kryhet brenda datës 20 g

Hendeku ndërmjet të pasurve dhe të varfërve është rritur më tej në vitin 2018.

Teksa ekonomia po tenton të shkojë drejt dixhitalizimit, mbajtja e parasë cash do të bëhet gjithnjë më e shtrenjtë dhe më e vështirë.

Në periudhën janar-korrik të këtij viti përveç udhëtarëve, tragetet e linjave nga Durrësi kanë transportuar afro 547 mijë ton mallra, ose

Monedha e përbashkët euro u këmbye sot në tregun e këmbimit poshtë kuotës se 121 lekëve duke ju afruar nivelit më të ulët historik të gji

Rastet e mashtrimit të individëve apo bizneseve që mashtrohen nga individë të panjohur për të devijuar transfertat bankare për llogari të

Air Albania ka publikuar në faqen e saj të internetit çmimet për fluturimet e reja që do të nisë drejt tre destinacioneve të Italisë,