KE: Shqipëria udhëheq rajonin me rritjen ekonomike

Postuar: 17/10/2017 - 17:32

   Shqipëria do të ketë rritjen më të lartë në rajonin e Ballkanit për vitet 2017-të dhe 2018-të. Në raportin ekonomik të tremujorit të tretë për vendet kandaidate në Bashkimin Europian, Komisioni Europian vlerëson se ekonomia shqiptare do të rritet me 3.7% gjatë këtij viti dhe 3.9 në 2018-ën. Pavarësisht pritshmërive pozitive, KE ka një vlerësim më të ulët se shifra 5% që parashikon qeveria shqiptare.

Komisioni Europian shprehet se qeveria Rama morri një mandat të plotë për katër vjeçarin e ardhshëm, ndërsa ka ndërmarrë nisma në shkurtimin e numrit të ministrive dhe rritje të shërbimeve të administratës publike.

Bazuar edhe në të dhënat e fondit monetar ndërkomëbëtar, KE thotë se kjo periudhë tranzicioni mes institucioneve mund të ngadalësojë reformat ekonomike. Një tjetër faktor për ndaljen e reformave komisioni bën edhe periudhën zgjedhore.

Tre faktorët kryesorë që vlerësohen nga institucioni i BE-së se do të kontribuojnë në rritjen ekonomike janë shtimi i kërkesës së brendshme , investimeve të huaja dhe performancës së turizmit. Rritja e pagave solli rritje të konsumit – thotë KE, por shpenzimet për investimet publike nuk janë realizuar në nivelin që pritej.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

   Qeveria shqiptare do të dalë për herë të tretë në tregjet ndërkombëtare për të marrë borxh nëpërmjet emetimit të një eurobondi.

Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe Postare (AKEP) ka bllokuar aksesin e 56 faqeve elektronike që ofronin zhvillimin e lojërave onl

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve, nëpërmjet rubrikës së këshillimit, ka informuar tatimpaguesit  me të drejtat dhe detyrimet e kategor

Një projektligj që është duke u hartuar nga Ministria e Financave synon të ofrojë trajtim të njëjtë si për investitorët vendas dhe ato të

   Të hënën u prezantuan kartëmonedhat e reja 100 dhe 200 euroshe, të cilat pritet të dalin në qarkullim Majin e ardhshëm.

Në 6-mujorin e parë të vitit, ekonomia shqiptare në tërësi gjeneroi 14.4 mijë vende të reja pune, por vetëm 23% e tyre, ose rreth 3,274 v

Kazinotë elektronike kanë afat të zhvendosen nga zonat e banuara të qytetit dhe fshatit brenda 31 dhjetorit të këtij viti.

Aeroporti i Rinasit vijon të jetë më i shtrenjti në rajon, ndonëse jemi në mes të muajit shtator dhe sezoni turistik po shkon drejt fundi

Muaji gusht 2018, shënon edhe shifrat më të larta të vonesave dhe anulimeve të fluturimeve nga dhe drejt “Aeroportit Ndërkombëtar Nënë Te

Në kuadër të informimit të biznesit Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve është ndalur sot te personat juridikë me xhiro mbi 8 milionë lekë