KESH blen për gushtin 1 milionë euro energji, optimizimi pa shitje

01/08/2019 - 07:47

Korporata Elektroenergjetike Shqiptare (KESH) tentoi së fundmi një procedurë optimizmi të energjisë duke kërkuar që të shiste të paktën 28 600 MWh energji në orarin e pikut 17:00 me 22:00 si dhe të blinte 22 320 MWh energji në orarin më të lirë atë 00:00-06:00 por që nuk ka rezultuar me sukses për të dyja proceset. Në shpalljen që përfshinte periudhën nga 1 deri në 31 gusht dhe ku u bëhej kërkesë për blerje dhe shitje paralele ka rezultuar vetëm përmbyllja e kontratave të blerjes.

Pra KESH ka rritur të sigurojë një sasi 22 320 MWh energji si blerës me një çmim minimal prej 46.99 euro/MWh dhe me një çmim maksimal prej 49.33 euro/MWh. Çmimi mesatar i ponderuar ka rezultuar 48.8 euro MWh dhe vlera finale për kontratën për këtë sasi energjie është pak më shumë se 1 milionë euro.

Lidhur me procedurën e shitjes së energjisë nuk jepen detaje nëse kjo ka ardhur pasi nuk ka pasur blerës të interesuar apo nëse çmimet që janë ofruar për këtë procedurë nuk janë gjykuar të leverdishëm nga ana e Korporatës. Kjo e fundit është duke përjetuar këtë vit një vit të vështirë për shkak të situatës hidrike problematike në kaskadën e Drinit.

Më herët gjatë korrikut KESH-i bleu edhe një sasi tjetër energjie prej 10 200 MWh ku çmimi më i lartë me të cilin u ble një megavat/orë ishte 55.7 euro ndërsa çmimi minimal 46.4 euro. Sasia totale e energjisë së blerë llogaritur me çmimin e ponderuar rezultoi ti kushtonte KESH-it 537 mijë euro.

Pas kësaj procedurë KESH shiti 4000 MWH energji në treg të lirë në një përpjekje për të optimizuar portofolin e tij duke zgjedhur oraret kur blihet më lirë dhe kur shitet më shtrenjtë. Optizmimi i portofolit është një praktikë që ndiqet herë pas here nga Korporata si një përpjekje për të siguruar disa të ardhura më shumë në kushtet e situatës së vështirë hidrike. Kjo situatë e këtij viti është cilësuar më problematike edhe se ajo në vitin 2017 kur kompanitë e sistemit energjetik si KESH edhe OSHEE u detyruan të blejnë energji në sasi të konsiderueshme për të plotësuar konsumin në vend. /Monitor/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Monedha e përbashkët eruopiane u rrit edhe gjatë ditës së sotme përkundrejt lekut.

Monedha e përbashkët europiane e ka rinisur sërish javën e nënçmuar përkundrejt lekut vendas.

Ministrja e Financave dhe e Ekonomisë, Anila Denaj pas aksionit të djeshëm në Himarë ku dhe u gjobit një biznes për një faturë të lëshuar

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve sjell në vëmendje se tatimi mbi dividentin është në shkallën 8%, nëse pagesa kryhet brenda datës 20 g

Hendeku ndërmjet të pasurve dhe të varfërve është rritur më tej në vitin 2018.

Teksa ekonomia po tenton të shkojë drejt dixhitalizimit, mbajtja e parasë cash do të bëhet gjithnjë më e shtrenjtë dhe më e vështirë.

Në periudhën janar-korrik të këtij viti përveç udhëtarëve, tragetet e linjave nga Durrësi kanë transportuar afro 547 mijë ton mallra, ose

Monedha e përbashkët euro u këmbye sot në tregun e këmbimit poshtë kuotës se 121 lekëve duke ju afruar nivelit më të ulët historik të gji

Rastet e mashtrimit të individëve apo bizneseve që mashtrohen nga individë të panjohur për të devijuar transfertat bankare për llogari të

Air Albania ka publikuar në faqen e saj të internetit çmimet për fluturimet e reja që do të nisë drejt tre destinacioneve të Italisë,