KESH: Kemi siguruar energji për gjithë muajin janar

06/01/2013 - 12:11

VAU I DEJËS - Më në fund rritet prodhimi i energjisë në vend. Reshjet e kohëve të fundit kanë përmirësuar kuotat në HEC-eve të Kaskadës së Drinit.

Sipas Korporatës Elektroenergjitike Shqiptare në të tre hidrocentralet kryesore të vendit aktualisht po punohet me kapacitet të plotë dhe prodhohet rreth 19 milionë kilovatorë energji elektrike, ndërsa prej importit po sigurohet vetëm 2 milionë kilovatorë. Sipas KESH, është siguruar e gjithë energjia e nevojshme që i nevojitet vendit për konsum gjatë gjithë muajit janar.

Në Shqipëri aktualisht konsumohet rreth 21 milionë kilovator energji elektrike dhe prodhimi i energjisë ka arritur në kuotat më të larta të kohëve të fundit, duke ndikuar në uljen e importit. Niveli i ujit në hidrocentralin më të madh në vend është rreth 276 metër, ndërsa prurjet 150 m3 në sekondë. Në Koman kuota është rreth 170 metër, ndërsa prurjet janë 80 m3 në second, ndërsa në Vaun e Dejës niveli ujit është rreth 74 metër.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pandemia e koronavirusit e ka ndaluar ekonominë botërore dhe do të nevojiten shuma të mëdha monetare për të ndihmuar vendet në zhvillim.

Monedha e përbashkët ka shënuar një tjetër rritje të fortë gjatë ditës së sotme, duke u këmbyer me 128.17 lekë, me një rritje ditore prej

Që kur rastet e para të të infektuarve me Covid-19 u evidentuan në vend, jeta e qytetarëve është kufizuar për të parandaluar dhe për të n

Euro ka vijuar të forcohet edhe gjatë ditës së sotme, në një kohë kur volumet tregtare janë në minimumin e tyre për shkak të situatës së

Banka e Shqipërisë ka vendosur sot të ulë normën bazë të interesit.

Banka e Shqipërisë do të zhvillojë sot (e mërkurë) mbledhjen e radhës së Këshillit Mbikëqyrës, ku një ndër masat që pritet të diskutojë ë

Përhapja e koronavirusit në mbarë botën ka shtuar frikën nëse paraja cash është një burim i mundshëm i kalimit të infeksionit.

“Shifra është e konsiderueshme, do të mbartet për një periudhë më shumë se 1-vjeçare”.

Drejtoria e Përgjithshme e Tatimeve njoftoi se prej datës 17 mars, e deri në një njoftim të dytë, shërbimet e Administratës Tatimore nuk