KESH ul prodhimin, nis importi nga jashtë

17/11/2018 - 18:23

Thatësira ka prekur sërish sektorin e energjisë në vend. Kompania e shpërndarjes së energjisë ka nisur importet, ndërsa prodhimi i energjisë nga Korporata Elektroenergjetike plotëson vetëm gjysmën e nevojës për konsum vendas.

Sipas të dhënave zyrtare, rezerva energjetike në kaskadën e Drinit është rreth 450 gigavat, ndërsa prurjet në hidrocentrale janë 35% më të ulta se mesatarja shumëvjeçare e muajit Nëntor.

Nga 186 m3/s që janë prurjet mesatare në këtë periudhë, ditën e sotme ato kanë arritur 30 m3/s, 6 herë më pak.

Për 9 muaj rresht, KESH arriti të plotësojë të gjithë nevojat për furnizim të energjisë së vendit, por mungesa e reshjeve për një periudhë gati gjysmë vjeçare kanë bërë që dhe prodhimi i hidrocentraleve të përgjysmohet.

KESH thotë se furnizimi i vendit me energji elektrike është i garantuar dhe se janë marrë masat nga të gjitha kompanitë e tregut për të plotësuar nevojat me energji të konsumatorëve.

Dy ditë më parë OSHEE bleu 7 milionë Euro energji elektrike, ndërsa niveli në hidrocentralin e Fierzës ka rënë me rreth 25 metra, që prej muajit qershor. /tvKlan/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Verën e kaluar, pasagjerët që udhëtonin në Shqipëri në fillim të muajit gusht dhe ata që donin të largoheshin në fund të atij muaji u për

Sipas një studimi të fundit, mbi pabarazinë gjinore, diskriminimin dhe institucionet sociale, Shqipëria ka hendek të ulët sip

Qeveria duket se së fundmi ka vendosur të përmbysë modelet e veta të zhvillimit në disa sektorë.

Në të gjitha vendet e Ballkanit Perëndimor përveç Shqipërisë fondet për bujqësinë kanalizohen si mbështetje direkte për fermerët, kryesis

Sado e çuditshme që mund t’ju duket, Po – dashuria kushton.

Shqipëria dhe Mali i Zi u renditën nga Komisioni Europian me borxhin publik më të lartë në rajon për vitin 2018, në raportin periodik për

Çmimet e prodhimeve të stinës, kryesisht perimet dhe zarzavatet pësuan rritje jo të zakonte gjatë muajit janar, teksa INSTAT raportoi se,

Komisioni i Prokurimeve Publike i ka hapur rrugën koncesionit të shumëpërfolur për ‘kontrollin e pompave’ në stacionet e karburanteve.

Ish-ministri i Financave dhe kryetari i Komisionit te Ekonomise dhe Financave, Arben Ahmetaj thotë se sipas Raportit të Komisionit Evropi

Volumi gjithnjë e në rritje i pasurive të sekuestruara paraqet nevojën për përmirësime të mëtejshme ligjore.